Google oskarżone o zbieranie danych na temat uczniów

Według Electronic Frontier Foundation firma Google zbierała dane na temat tego co przeglądają dzieci w internecie w ramach programu Google for Education. Miało dziać się tak pomimo podpisania przez firmę dokumentu, w którym zobowiązywała się do poszanowania prywatności uczniów.

Google podobnie jak inne firmy związane z internetem i światem technologii ma swój własny program wspierający edukację. W ramach Google for Education szkołom udostępniane są między innymi Chromebooki. Z laptopów pracujących pod kontrolą systemu Chrome OS mogą korzystać nieletni uczniowie.

Electronic Frontier Foundation oskarża Google o to, że zbiera, przetwarza i wykorzystuje do własnych celów dane na temat tego, jak dzieci korzystają z narzędzi udostępnionych w ramach programu Google for Education. Śledzone i analizowane miało być to, jakie strony uczniowie przeglądają w sieci.

Takie działania, jeśli faktycznie Google się ich dopuściło, sprzeczne są nie tylko z amerykańskim prawem, ale też z wcześniejszymi deklaracjami składanymi przez Google dotyczącymi poszanowania prywatności. EFF jest pewne swoich odkryć i poprosiło o zbadanie sprawy Federalną Komisję Handlu.

Google spotkało się z poważnymi zarzutami

Google spotkało się z poważnymi zarzutami

Wedle EFF firma Google zapisuje na swoich serwerach informacje na temat wszystkich aktywności uczniów biorących udział w programie Google for Education. Dotyczy to dzieci zalogowanych na swoje konto Google i to nawet niezależnie od tego, z jakiej przeglądarki i z jakiego urządzenia korzystają.

Wśród danych przechwytywanych przez Google mają znajdować się historia wyszukiwanych stron i kliknięte w wynikach linki oraz filmy obejrzane w serwisie YouTube.

EFF liczy na to, że Google, jeśli okaże się winne naruszeń, zostanie zmuszone do zniszczenia przejętych do tej pory danych i zaprzestania podobnych praktyk. Google odcina się od oskarżeń i twierdzi, że działa zgodnie z prawem i swoimi wcześniejszymi obietnicami.