Google ostrzeże użytkowników Gmaila przed rządowymi atakami

Firma Google poinformowała o nowym systemie ostrzegania użytkowników, których konta pocztowe mogły stać się celem sponsorowanych przez rządy ataków.


Opracowywany przez Google system ostrzegania ma na celu zapobiec atakom sponsorowanym przez rządy różnych krajów. Oczywiście wiadomo, że chodzi tutaj przede wszystkim o odpowiednie służby Chin i Rosji, które podejrzane są o organizowanie takich operacji.

Warto tutaj chociażby przypomnieć o zeszłorocznym ataku na konta Gmail należące m.in. do pracowników administracji waszyngtońskiej i chińskich dysydentów. Zdaniem Google przeprowadzony on został przez chińskich hakerów. Pekin jednak oczywiście odmówił wzięcia na siebie odpowiedzialności.

Jak to działa?

Niestety to, w jaki sposób system Google będzie ustalał, czy dany atak sponsorowany jest przez jakieś komórki rządowe owiane jest tajemnicą. Jeżeli jednak dojdzie do takiego wnioski, na stronie z wyszukiwarką Google (dowiedz się więcej na temat jej działania) użytkownika Gmail pojawi się informacja o następującej treści:

"Uwaga: Sądzimy, że sponsorowani przez rząd napastnicy mogą próbować włamać się na twoje konto lub do twojego komputera"Po kliknięciu w udostępniony link przekierowany zostanie on do blogu Google'a zajmującego się bezpieczeństwem, gdzie zostanie zachęcony do wykonania kilku czynności. Jedną z nich jest np. zmienienie hasła przy zastosowaniu odpowiednich reguł.

Flame: najbardziej skomplikowana cyberbroń w historii

To, że agencje rządowe niektórych krajów wykorzystują Internet do walki ze swoimi przeciwnikami jest oczywiste. Ostatnim dowodem na przeprowadzanie tego typu cyberataków jest odkrycie złośliwego oprogramowania Flame sprytnie podszywającego się pod program Microsoftu i bez przeszkód penetrującego dziesiątki tysięcy komputerów należących przede wszystkim do państw z Bliskiego Wschodu.

Inicjatywa Google stanowi więc moim zdaniem krok w dobrym kierunku. Chyba nikt nie lubi bowiem, gdy ktoś grzebie bez pozwolenia w jego komputerze.