Google+ otrzymało interfejs programowania aplikacji

Google wydało pierwszy publiczny interfejs programowania aplikacji (API) dla Google+. Pozwoli on zewnętrznym deweloperom na tworzenie aplikacji dla serwisu społecznościowego. Na razie będą oni mogli korzystać tylko z publicznych danych użytkowników.

Google
Chris Chabot z Google+ zachęca na blogu, by deweloperzy pobierali i testowali nowe API. Prosi też o dzielenie się swoimi przemyśleniami i pomysłami. Dbałość o deweloperów nie jest bezpodstawna. Stworzenie żywej społeczności programistów przyczyniło się do sukcesów Facebooka i Twittera.

Co ciekawe, Google już w 2007 roku przygotowało zestaw interfejsów programowania aplikacji OpenSocial, który pozwala na przygotowanie jednej aplikacji, która działa w różnych serwisach społecznościowych bez konieczności wprowadzania w niej zmian. Jeszcze ciekawsze jest to, że na razie narzędzie to nie będzie współpracowało z serwisem Google+.

Zobacz również:

  • Microsoft wprowadza nowość w Teamsach. Tego się nie spodziewałeś
  • Masz starszego smartfona z Androidem? Może przyspieszyć!

OpenSocial to popularny zestaw API, który stosowany jest powszechnie jako dobra alternatywa dla oryginalnych API wydawanych przez serwisy społecznościowe. Rzeczniczka prasowa Google mówi, że obecnie Google+ nie będzie wspierało tego standardu, choć nowy interfejs programowania aplikacji wykorzystuje wiele z jego technologii.

Zestaw API OpenSocial jest jednak dostępny dla deweloperów pracujących nad aplikacjami dla innych serwisów Google, takich jak Orkut lub spersonalizowane strony iGoogle. Google+ wystartowało w czerwcu, a obecnie liczba jego użytkowników przekracza już 25 milionów.