Google oznaczy witryny, które nie używają szyfrowania

Firma Google będzie informowała internautów o "niebezpiecznych" witrynach, które nie używają protokołu HTTPS.

Firma Google zamierza zadbać o zwiększenie bezpieczeństwa użytkowników przeglądarki Chrome: w przyszłości wyświetli ona ostrzeżenie w postaci czerwonego znaku "x" w pasku adresu witryny, która nie korzysta z szyfrowania.

Google wpisuje się tym samym w kampanię "Encrypt All The Things", która ma na celu przekonanie jak największej liczby administratorów stron internetowych do rezygnacji z protokołu HTTP na rzecz szyfrowanej jego wersji HTTPS.

"Celem zmiany jest danie wyraźnego sygnału internaucie, że strona, z której zamierza skorzystać wykorzystuje protokół HTTP niezapewniający bezpieczeństwa danych" - tłumaczy Google.

Chris Palmer, inżynier bezpieczeństwa z zespołu zajmującego się Chrome, zaprezentował na Twitterze zdjęcie, dzięki któremu możemy przekonać się, jak będzie wyglądało oznakowanie "niebezpiecznych" (takiego określenia użyła Parisa Tabriz, znana również jako "Księżniczka Bezpieczeństwa Google") stron:

Google Chrome oznaczy niebezpieczne strony czerwonym znakiem "x"

Google Chrome oznaczy niebezpieczne strony czerwonym znakiem "x"

Na koniec warto wspomnieć, że opisane działania zainicjowane zostały już w 2014 roku, kiedy to podczas konferencji I/O firma Google stwierdziła, iż będzie dążyła do tego, aby strony HTTPS "były wszędzie". Zadeklarowała też wówczas, że strony korzystające z tego protokołu będzie premiowała w wynikach wyszukiwania.