Google płaci Apple 15 miliardów dolarów! Za co?

Jest to o połowę więcej, niż w ubiegłym roku. Tylko czy to się opłaca?

Google walczy o to, żeby utrzymać swoją pozycję numer jeden w rankingu najpopularniejszych wyszukiwarek internetowych. Nikt oczywiście nie kwestionuje jej obecności w rodzimej przeglądarce Chrome, jednak amerykański gigant walczy jednak o swoją dominującą pozycję także u konkurencji.

W tym celu nie waha się nawet przed wydaniem tak ogromnej kwoty. Na co? Google zapłaciło 15 miliardów dolarów Apple, aby pozostać domyślną wyszukiwarką w przeglądarce internetowej konkurencji, czyli Safari. Jest to o aż 50% więcej, niż firma zapłaciła w ubiegłym roku, kiedy konieczna była kwota rzędu 10 miliardów dolarów. Możemy tylko zakładać, że w kolejnych latach będzie ona jedynie rosła.

Zobacz również:

  • Android 11 - lista telefonów do aktualizacji [18.10.2021]
  • Gdzie kupić Apple Watch Series 7? Sprawdzamy oferty popularnych sklepów [19.10.2021]
  • Czujesz się bezpieczny? iOS 15, Windows 10, i Chrome złamane!

Czemu jednak Google zdecydowało się zapłacić tak dużo? Głównym powodem jest chęć złożenia lepszej oferty od Microsoftu. Przez to zakładamy, że przyszłoroczna oferta będzie jeszcze wyższa. Tylko jak długo to potrwa? Kiedy Google stwierdzi, że nie opłaca się płacić aż tak dużej kwoty i zdecyduje się na jej zmniejszenie, lub całkowite wycofanie?

Porozumienie z Apple nie jest jedyną tego typu umową zawartą przez amerykańskiego giganta. Google nawiązało podobną współpracę z wieloma producentami smartfonów. W ramach takich umów Google płaci im także pewien procent od zysku, jaki generuje z reklam wyświetlanych w wyszukiwarce i przeglądarce internetowej.

Na przestrzeni lat Apple musiało odpierać wiele krytycznych głosów. Zdaniem wielu firma powinna korzystać z własnych rozwiązań i udostępniać je użytkownikom urządzeń z logo nadgryzionego jabłka. Jane Horvath, dyrektor ds. ochrony prywatności twierdzi, że zdaje sobie sprawę z ewentualnych wątpliwości dotyczących prywatności i bezpieczeństwa użytkowników, jednak przyznaje, że Google jest obecnie najpopularniejszą wyszukiwarką na świecie. Apple nie zamyka się jednak na współpracę z innymi dostawcami usług, takimi jak DuckDuckGo oraz Ecosia.

Zobacz także: Wszystko co musisz wiedzieć o Apple Watch Series 7!

Źródło