Google popiera Apple w walce o prywatność użytkowników

Apple nie zamierza wykonać nakazu sądu i nie przygotuje specjalnej wersji iOS pozwalającej na złamanie zabezpieczeń iPhone'a należącego muzułmańskiego małżeństwa, które pod koniec 2015 roku zastrzeliło 14 bezbronnych chrześcijan w San Bernardino.

Pod koniec 2015 roku w San Bernardino muzułmanin Syed Rizwan Farook wraz z żoną zastrzelili 14 osób. FBI podejrzewając, że wykorzystywał do komunikacji z innymi terrorystami zaszyfrowanego iPhone'a 5C poprosiło Apple o stworzenie specjalnej wersji iOS z backdoorem, który pozwoliłby na dostęp do danych przechowywanych na wspomnianym urządzeniu. Po tym jak amerykańska firma odrzuciła tę prośbę wydany został przez sąd oficjalny nakaz podporządkowania się żądaniom FBI.

Nie będzie backdoora

Tim Cook nie zamierza jednak tego zrobić. Potwierdził to publikując oświadczenie, w którym przedstawia swoje obawy dotyczące systemu jaki miałaby stworzyć jego firma. Uważa, że chociaż miałby on być wykorzystany tylko w tej sprawie, otworzyłby tak naprawdę drogę do zdobywania danych z iPhone'ów będących dowodem w innych sprawach. Ponadto słusznie obawia się, że z tej możliwości mogą skorzystać także nieuprawnione osoby.

Google popiera Apple

Cook ma nadzieję, że rząd zastanowi się nad konsekwencjami tej decyzji i wycofa się. Jego walka o prywatność użytkowników spotkała się ze wsparciem wielu organizacji (m.in Electronic Frontier Foundation i American Civil Liberties Union) oraz, oczywiście, Edwarda Snowdena. Swoje wsparcie, chociaż nie tak wyraźnie zaakcentowane, wyraził też największy konkurent Apple, czyli Google. Sundar Pichai, który ma świadomość, że do podobnej sytuacji może dojść w przypadku Androida, wezwał do poważnej dyskusji w tej sprawie podkreślając, że zmuszanie firmy Apple do zhakowania swojego systemu może mieć negatywny wpływ na prywatność wszystkich użytkowników smartfonów.

Być może zdania na temat żądań FBI są podzielone. Co do jednego chyba jednak wszyscy się zgodzą: system zabezpieczeń Apple jest naprawdę dobry.