Google pracuje nad nowymi mechanizmami blokowania spamu

Niezależnie od współpracy z Yahoo na bezpieczną pocztą, Google prowadzi testy nowych rozwiązań antyspamowych dla Gmaila.

Użytkownicy poczty Google już mają wprowadzony nowy mechanizm, którego zadaniem jest lepsze filtrowanie nadchodzących wiadomości-śmieci, a także załączników z niebezpieczną zawartością. Poprawiono algorytmy odpowiedzialne za rozpoznawanie Unicode, a także liter pisanych cyrylicą. Jak podaje to Mark Risher z działu Google do zwalczania spamu, ludzkie oko może nie odróżnić liter z różnych alfabetów. Jako przykład podaje 'MyBank' oraz 'MyBɑnk". W tym drugim przypadku "a" pisane jest małą literą cyrylicy.

Spamerzy mogą wykorzystać takie kruczki nie tylko w celu zasypania skrzynki odbiorczej niechcianymi informacjami, ale aby przeprowadzić ataki phisingowe. Jeśli użytkownik kliknie na link pisany literami alfabetu łacińskiego oraz cyrylicą, może wpaść w pułapkę. Nowy filtr będzie blokował tego typu mieszanki, jednak firma musi jeszcze ustalić, które "bezpieczne" domeny używają obydwu alfabetów w swoich mailach i nazwach, aby wykluczyć je z filtrowania.