Google pracuje nad tabletkami wykrywającymi raka

Google to gigant IT, jednak firma pracuje nie tylko nad rozwiązaniami z dziedziny IT, ale stara się wprowadzać innowacje i w innych branżach. A jednym z nowatorskich pomysłów są tabletki wykrywające raka w najwcześniejszym stadium.

Tabletki te opracowywane są w Google X, czyli sercu powstawania przełomowych rozwiązań, jakimi firma obdarza świat. Mają one nie tylko wykrywać raka, ale także zaburzenia innego rodzaju, co pozwoli na przykład na uprzedzenie o nadchodzącym ataku serca. Jak jest to możliwe? Otóż tabletka zawiera wykrywające poważne choroby nanocząstki, które - po trafieniu do organizmu człowieka - zaczynają krążyć w jego krwiobiegu w celu zidentyfikowania komórek wykazujących nienormalne zmiany. Nanocząstek jest tak wiele, że w jednym erytrocycie (czerwonym ciałku) mieści się ich około 2000.

Co dalej? Jak zdradził to Andrew Conrad z Google X, nanocząsteczki będą łączyć się z pobranymi od protein oraz antyciał magnesami, a opaska na nadgarstku pacjenta będzie sprawiać, że skoncentrują się one w jednym miejscu, aby za pomocą fal radiowych i światła poinformować o tym, co dzieje się wewnątrz ciała. Aktualnie projekt ten jest mocno rozwijany, więc trudno cokolwiek powiedzieć, kiedy rozpoczną się jego testy na żywych organizmach, jednak jeżeli Google się uda, będzie to tylko z pożytkiem dla wszystkich.