Google przedstawia Woolaroo, aplikację do ochrony zagrożonych języków

Muzeum Yugambeh z siedzibą w Queensland wraz z Google Arts and Culture opracowało narzędzie open-source, oparte na sztucznej inteligencji - aplikację Woolaroo, której celem jest nauczanie i ochrona zagrożonych języków.

Woolaroo

Aplikacja Woolaroo

Zbudowane przy użyciu Google Translate i Cloud Vision, narzędzie Woolaroo wykorzystuje uczenie maszynowe i rozpoznawanie obrazu do tłumaczenia zdjęć obiektów na rdzenne języki w czasie rzeczywistym. Jeśli na zdjęciu zostanie wykrytych wiele obiektów, użytkownicy mogą przewijać i wybierać tłumaczenie na podstawie każdego obiektu.

Oprócz możliwości tłumaczenia, Woolaroo zostało również zaprojektowane, aby zachęcić społeczności do dodawania nowych słów i nagrań dźwiękowych, aby pomóc w wymowie.

Zobacz również:

  • Android 14 z funkcją, która nawet Google nie wie, jak ma działać
  • Masz smartfon marki Xiaomi? Sprawdź, co czeka Cię po najnowszej aktualizacji systemu [27.03.2023]

Języki obsługiwane w Woolaroo to Yugambeh, język aborygeński używany w Queensland i Nowej Południowej Walii, a także: kreolski Luizjany, greka kalabryjska, Maorys, Nawat, Tamazight, Sycylijski, Yang Zhuang, Rapa Nui i jidysz. Można je przetłumaczyć na język angielski, francuski lub hiszpański.

Google przedstawia Woolaroo, aplikację do ochrony zagrożonych języków

Informacje o języku Yugambeh

Na początku tego roku firma Google ujawniła, że ​​wprowadza nową funkcję do aplikacji Tłumacz Google, która umożliwia transkrypcję dźwięku z jednego języka na inny w czasie zbliżonym do rzeczywistego.

Bryan Lin, inżynier z zespołu Tłumacza, powiedział wówczas, że funkcja transkrypcji dźwięku będzie dostępna w nadchodzących miesiącach.