Google przedstawia swój tablet, Androida 4.1 Jelly Bean i...niespodziankę!

Firma Google podczas keynote na konferencji I/O przedstawiła wiele nowości, wśród których nie zabrakło oczekiwanego przez wszystkich tabletu Nexus 7. Ponadto zaprezentowała system Android 4.1 Jelly Bean oraz niesamowicie wyglądające urządzenie noszące oznaczenie Nexus Q...


Konferencja Google I/O 2012 została podzielona na kilka etapów. Firma Google zaczęła ją, podobnie jak to ma w zwyczaju Apple, od przedstawienia kilku danych potwierdzających sukces rynkowy swojej mobilnej platformy:

- codziennie aktywowanych jest milion nowych urządzeń z Androidem

- na świecie pracuje ich już 400 milionów

- na niektórych rynkach (Indie, Brazylia) w ciągu ostatnich trzech miesięcy ilość aktywacji zwiększyła się o 500%

Android 4.1 Jelly Bean

Następnie rozpoczęła od mocnego uderzenia prezentując zebranym swój najnowszy mobilny system operacyjny Android 4.1 Jelly Bean. Jednym z jego kluczowych elementów jest "Project Butter", który zapewniać ma, że wszystko będzie chodziło po prostu płynniej, począwszy od animacji, a skończywszy na lepszej reakcji na dotyk ekranu palcem (aby wyeliminować opóźnienia, przetwarzanie dotykowe traktowane jest przez CPU priorytetowo).

Jelly Bean zaoferuje ponadto m.in.:

- kilka interesujących funkcji ekranu głównego (np. dynamiczna zmiana rozmiaru widgetów, aby mogły one dopasować się do wolnego miejsca)

- rozpoznawanie mowy działające również w trybie offline (obecnie obsługiwany jedynie język angielski co powinno jednak z czasem ulec zmianie)

- ulepszoną aplikację odpowiedzialną za robienie zdjęć (można np. cofnąć skasowane zdjęcie)

- dodatkowe gesty dla niewidomych osób

- ulepszoną klawiaturę z systemem przewidywania wprowadzanych słów (wygląda jak klawiatura Swiftkey)

- nowe funkcje Android Beam, czyli realizowanej systemowo wymiany danych przez NFC

- zawierające więcej informacji notyfikacje, które pozwalają też na większą integrację z aplikacjami

Google poświęciło również sporo czasu usłudze o nazwie Google Now, która "dostarczy użytkownikowi odpowiednią informację w odpowiednim czasie". Bazując m.in. na informacjach o naszej lokalizacji, historii wyszukiwania i kalendarzu, podpowie nam. np. kiedy przyjedzie następny autobus, czy też przypomni, że za chwilę swój mecz rozpocznie nasz ulubiony zespół. Co ważne, Google Now "uczy się" również naszych codziennych zachowań.

Warto dodać, że Google postanowiło udostępnić nie tylko pakiet SDK, ale również Platform Development Kit (PDK), czyli coś podobnego do wspomnianego SDK, lecz przeznaczonego dla osób zajmujących się projektowaniem sprzętu. Istotne przy tym jest to, że będą otrzymywali oni PDK na 2-3 miesiące przed każdą aktualizacją systemu.

Google Android 4.1 Jelly Bean udostępniony zostanie na wybrane urządzenia w połowie przyszłego miesiąca.

Google Play

Kilka danych:

- Google Play oferuje już ponad 600 tysięcy aplikacji i ponad 4 miliony e-booków

- użytkownicy zainstalowali za pośrednictwem Google Play 20 miliardów aplikacji (1,5 miliarda miesięcznie)

- aplikacje dla Androida dostępne są dla mieszkańców ponad 190 krajów

A oto lista kilku nowości w Google Play:

- możliwość kupowania filmów i programów telewizyjnych

- dostęp do czasopism (możliwa będzie ich darmowa 14-dniowa subskrypcja)

- płatne aplikacje dostarczane z kluczem do konkretnego urządzenia

- "Sprytne" aktualizacje (pobierana będzie tylko ta część aplikacji, która uległa zmianie) mogące zredukować średnią ilość pobieranych danych o 70%

Firma Google przygotowała ponadto nowe narzędzia dla deweloperów. Zamierza im zaoferować nawet szkolenia online.

Wreszcie tablet!

Tak, Google w końcu zaprezentowało to na co czekali wszyscy, czyli swój pierwszy tablet. Urządzenie nosi oznaczenie Nexus 7, produkowane jest przez Asusa i cechuje się następującą specyfikacją:

- 7-calowy ekran o rozdzielczości 1280 x 800 pikseli

- platforma NVIDIA Tegra 3 (z 12-rdzeniowym GPU)

- aparat z przodu obudowy

- moduły WiFi, Bluetooth, NFC, GPS

- żyroskop i akcelerometr

- 8/16 GB wewnętrznej pamięci flash

- waga 340 gramów

- system Google Android 4.1 Jelly Bean.

- akumulator pozwalający na dziewięć godzin odtwarzania filmów HD

Według Google, Nexus 7 został zaprojektowany z myślą o łatwym i szybkim korzystaniu z różnych treści oferowanych przez Google Play. Pozwala np. na korzystanie z interaktywnych elementów podczas wyświetlania czasopism lub na ich zoptymalizowane wyświetlanie, które ogranicza się tylko do prezentacji zdjęć i tekstu. Ponadto możemy oglądać przesyłane strumieniowo programy telewizyjne lub pobierać je na dysk. Otrzymujemy też do dyspozycji funkcję identyfikującą dany utwór i dostarczającą nam link do sklepu, z którego możemy go kupić.

Warto również dodać, że tablet Google zaoferuje przebudowane aplikacje YouTube i Map, będzie wyposażany w przeglądarkę Chrome i ma zapewniać całkiem wydajną platformę do grania, co potwierdziła prezentacja podczas keynote kilku wymagających tytułów.

Nexus 7 został wyceniony na 199 USD (8 GB) i 249 USD (16GB). Do pierwszych klientów powinien trafić w połowie przyszłego miesiąca.

Jest i sekretny projekt

Oprócz oczekiwanych nowości takich jak tablet i system Jelly Bean firma Google zaprezentowała również bardzo interesujące urządzenie o nazwie Nexus Q. Przypomina ono czarną kulę i określane jest jako "społeczny strumieniowy multimedialny odtwarzacz".

Nexus Q pozwala na stworzenie multimedialnego centrum rozrywki, którym możemy zarządzać za pośrednictwem naszego tabletu. Co więcej, każdy posiadacz urządzenia z Androidem będzie mógł przejąć kontrolę nad odtwarzaczem i odtwarzać za jego pośrednictwem zawartość swojej biblioteki.

Urządzenie posiada ten sam procesor co Galaxy Nexus, 1 GB pamięci RAM oraz 8 GB wewnętrznej pamięci flash. Jego pozostałe parametry to:

- WiFi (b/g/n)

- Bluetooth

- porty USB, microUSB

- wyjście HDMI

- obsługa technologii NFC

- wzmacniacz o mocy 25 W

Nexus Q dostępny będzie początkowo wyłącznie na terenie Stanów Zjednoczonych. Niestety jego cena nie jest niska, gdyż została ustalona na poziomie 299 USD.

Podsumowanie

Sądzę, że firma Google nie rozczarowała, gdyż zaprezentowała nie tylko szereg nowych interesujących produktów, ale również zaskoczyła wszystkich przedstawiając odtwarzacz Nexus Q.

_____________________________

A wy co sądzicie o nowościach Google?