Google przedstawia ulepszoną wersję Google Search Appliance

Google zaprezentowało ulepszoną wersję Google Search Appliance. Pakiet, który składa się ze specjalnego urządzenia oraz zintegrowanego z nim oprogramowania, służy do szybkiego przeglądania dużej ilości danych w firmach. Najnowsza wersja jest w stanie zindeksować aż 10 milionów plików.

Google Search Appliance to pakiet sprzętu i oprogramowania, który firma sprzedaje dużym firmom i organizacjom rządowym. Zestaw, który mieści się w niedużym urządzeniu Della, pozwala zainteresowanym przeszukiwać ogromne ilości dokumentów.

Oprogramowanie pozwala przeszukiwać dokumenty w sieci wewnętrznej firmy oraz poza nią. W tym celu może np. łączyć się ze wskazanymi bazami danych EMC, IBM (FileNet), Open Text (LiveLink) i Microsoft (SharePoint). Ta wersja cechuje się lepszą możliwością szyfrowania i funkcją powiadamiania pracowników o nowych dokumentach które znalazły się w sieci (za pomocą Google Alerts).

Administratorzy sieci mogą zarządzać Google Search Appliances w 27 językach, wśród których znajdują się nowo dodane czeski, turecki, wietnamski i portugalski. Program pozwala również dostarczyć pracownikom wyniki wyszukiwania w 40 językach. Dzięki temu oraz kilku innym funkcjom administratorzy mogą znacznie lepiej dostosować informacje do konkretnych grup odbiorców.

Większość przychodów Googla pochodzi z reklam internetowych. Mimo to firma dostrzega ogromny potencjał w specjalistycznym oprogramowaniu dla dużych firm. Warto tu podkreślić, że najtańsze z modeli Google Search Appliance kosztują około 30 tysięcy dolarów. Ceny bardziej rozbudowanych modeli ustala się indywidualnie.