Google przejmie pełną kontrolę nad smartfonami Nexus

Firma Google zamierza wprowadzić istotne zmiany do programu Nexus skutkujące odsunięciem od procesu projektowania smartfonów producentów.

Smartfony (i tablety) z linii Nexus to urządzenia, które budowane są w ramach współpracy firmy Google z producentami sprzętu takimi jak Samsung, HTC, LG, Motorola i LG. Serwis The Information donosi jednak, że program Nexus czekają poważne zmiany. Internetowy gigant chce bowiem podobnie jak Apple w przypadku iPhone'ów od początku do końca odpowiadać za projekt "czystych androidowych" smartfonów. W takim przypadku producenci sprzętu byliby więc odpowiedzialni jedynie za przyjęcie zlecenia na produkcję konkretnego urządzenia.

Dlaczego?

The Information twierdzi, że "Google nie chce aby dochody z jego usług w przypadku smartfonów z najwyższej półki były tak jak w tej chwili na łasce Apple". Chodzi więc o pieniądze, które mogą odpłynąć od Google, gdy twórca iPhone'a rozbudowuje własne usługi sieciowe.

Kiedy?

Niestety nie wiadomo, czy tegoroczny Nexus będzie pierwszym smartfonem nowej fali, czy też ostatnim, który będzie również sygnowany marką producenta o co stara się ponoć mocno firma HTC.