Google przeszukuje dyski

O nowym produkcie Google mówiło się już od miesięcy. Firma udostępniła wreszcie testową wersję oprogramowania, dzięki któremu użytkownicy będą mogli przeszukiwać dokumenty na lokalnym dysku swojego komputera.

Po instalacji niewielkiej, "ważącej" nieco ponad 400 KB aplikacji uzyskujemy możliwość przeszukiwania mechanizmem Google lokalnych zasobów komputera -wiadomości e-mail w programach Outlook i Outlook Express, dokumentów pakietu Office i innych plików tekstowych, archiwum czatów komunikatora AOL oraz historii odwiedzonych witryn WWW.

Zapytania zadaje się z poziomu standardowego okna przeglądarki Google w którym oprócz zakładek WWW, Grafika czy Grupy dyskusyjne, po instalacji oprogramowania pojawi się nowa opcja "Desktop". Przy pierwszym uruchomieniu dyskowej wyszukiwarki Google rozpoczyna indeksowanie określonych dokumentów w celu ich szybszego wyszukiwania w przyszłości.

Zobacz również:

  • Testujemy oprogramowanie do automatyzacji w Bitrix24

Nie jest to pierwszy produkt Google służący do przeszukiwania lokalnych zasobów dyskowych. Firma od dłuższego czasu ma w swojej ofercie zaawansowane sprzętowo-programowe rozwiązania do wyszukiwania treści w zasobach korporacyjnych systemów informatycznych. Teraz zaoferowała pierwszą tego typu aplikację dla użytkowników indywidualnych. Oprogrmowanie stanie się zapewne tak popularne jak nakładka Google Toolbar do przeglądarki IE umozliwiająca m.in. blokowanie reklam typu pop-up.

Beta wersja Google Desktop Search dostępna jest pod adresem

http://www.desktop.google.com/index.html


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: