Google - przychody w górę, zyski niekoniecznie

Wszystko wskazuje na to, że druga fala kryzysu odbija się także na Google. Gigant z Mountain View generuje co prawda coraz większe przychody, jednak nie przekładają się one na znacznie większe zyski. Rynek zareagował na te dane błyskawicznie - akcje Google potaniały o 9 procent.

W ostatnim kwartale 2011 roku, spółka wygenerowała 10,58 mld dolarów przychodu. W ostatnim kwartale 2010 roku było to 8,44 mld dolarów. Jednak jeśli spojrzeć tylko i wyłącznie na zysk, to już dane nie są tak korzystne.

Zysk netto Google wyniósł 2,71 mld dol w stosunku do 2,54 mld rok temu. Wynik ten należy jednak uznać za porażkę, bowiem firma której szefuje Larry Page poczyniła w zeszłym roku wiele inwestycji. Ruszyła ze swoim serwisem Google+, a wiele środków zostało także przeznaczonych na rozbudowę funkcjonalności dwóch flagowych okrętów Google: serwisu YouTube oraz przeglądarki Google Chrome. Firma przejęła także spółkę Motorola Mobility. Wszystko to miało zapewnić gigantowi z Mountain View wiele miliardów zysku. Tak się jednak nie stało.

Przyczyn należy upatrywać w drugiej fali kryzysu. W związku z tym, mniejsze firmy nie są skore do wydatków na reklamę - co powoduje mniejsze wpływy dla Google. Co więcej serwis społecznościowy Google+ nie cieszy się takim zainteresowaniem jak początkowo zakładano.

Jaki będzie 2012 rok dla Google? Wydaje się, że najwięcej zależy od dwóch czynników - jakim powodzeniem będzie się cieszyć Google+ oraz to ile Google będzie w stanie zarobić na technologiach mobilnych.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: