Google: przycisk +1 będzie działał jak facebookowe Lubię to!

Przycisk Google +1 stał się właśnie o wiele bardziej użyteczny. Skorzystanie z niego pozwali teraz na dzielenie się swoimi rekomendacjami z użytkownikami Google+. Innymi słowy +1 stało się teraz bezpośrednim rywalem przycisku Lubię to! znanego z Facebooka.

Nowe możliwości przycisku +1 zostaną powszechnie wprowadzone w przyszłym tygodniu, jednak już teraz użytkownicy Google+ mogą z nich skorzystać zapisując się do Google+ Platform Preview. Po kliknięciu na usprawniony przycisk +1, otwiera się okno z opcjami dotyczącymi udostępniania linku w serwisie społecznościowym Google. Można wybrać, kto ma mieć do niego dostęp i opatrzyć link komentarzem.

Przycisk +1 został wprowadzony w marcu jako narzędzie do polepszania pozycji stron internetowych w wyszukiwarce. Nie było to wtedy zbyt interesujące dla użytkowników, bo Google nie posiadało jeszcze serwisu społecznościowego z prawdziwego zdarzenia, a nasze rekomendacje, był widoczne tylko w osobistych profilach i dla osób, które mieliśmy w kontaktach usługi Google Talk. Pojawienie się Google+ zwiększyło grono odbiorców naszych plusów, ale do teraz rekomendacje te nie pojawiały się w naszym strumieniu wiadomości.

Przycisk Lubię to! został wprowadzony na Facebooku w kwietniu 2010 roku i szybko stał się bardzo popularny. Webmasterzy odkryli, że jest dobrym narzędziem do zwiększania ruchu nas stronie, a użytkownicy serwisu chętnie klikają i dzielą się rekomendacjami ze znajomymi, którzy zarówno w serwisie społecznościowym jak i na samej lubianej stronie widzą, kto ze znajomych ją poleca.

Google+ ma na razie mniejszą bazę użytkowników, a przycisk +1 działa stosunkowo krótko. Jego wyniki są za to wyraźnie promowane w wyszukiwarce Google. Obie formy rekomendacji są skuteczne i coraz powszechniejsze w całym Internecie. Jedni będą używać +1, a drudzy Lubię to!. Będą też tacy, którzy skorzystają z obu opcji i zaleją sieć swoimi rekomendacjami.