Google ratuje nawiedzone domy

Amerykańscy użytkownicy wyszukiwarki Google kilka dni temu mogli znaleźć na jej stronie głównej ciekawy link, nawiązujący do nadchodzącego święta Halloween. Kierował on do specjalnej strony, na której typowy amerykański dom został określony jako "nawiedzony przez duchy". Nieumiejętnie używane w nim wyposażenie zostało porównane do stworów, które bezlitośnie wysysają pieniądze z naszego portfela. Dzięki prostej tabelce wszyscy mogli w łatwy sposób obliczyć ile kosztuje taka rozrzutność i w jaki sposób wpływa na środowisko naturalne (emisja CO2).

W prostej tabelce do samodzielnego uzupełnienia, składającej się z 5 wierszy, różne elementy wyposażenia amerykańskiego domu zostały przyrównane do duchów i innych stworów, bardzo popularnych podczas nadchodzącego właśnie święta, które niepotrzebnie pobierają energię z naszego otoczenia. I tak np. niewyłączone z kontaktu konsole do gier zostały przyrównane do wapirów bezlitośnie nadgryzających naszą comiesięczną wypłatę. Natomiast dźwięki wydawane przez wylatującą z rur grzewczych od kominka ciepłą parę zostały określone jako buszujące po domu duchy.

Całe zestawienie jest utrzymane w dosyć amerykańskim, lekkim stylu, powiązanym z bardzo popularnym tam świętem Halloween. Jednak o ile takie skojarzenia mogą nam się wydawać zabawne, o tyle wprowadzenie pierwszych danych w taką tabelkę i odczytanie wyników określających w przybliżeniu marnowane sumy pieniędzy, może już nie być takie wesołe. Oczywiście takie dane możemy traktować z lekkim przymrużeniem oka, jednak patrząc całościowo na problem warto choć przez chwilę zastanowić się, czy jednak nie ma w nim odrobiny prawdy i sensu.

Jeśli nie przekonały nas liczby przedstawione w tabelce, zawsze możemy sięgnąć do strony, która opisuje w jaki sposób dane te zostały obliczone. Gdybyśmy natomiast chcieli otrzymać więcej wskazówek jak dbać o środowisko, to znajdziemy je w kolejnym zestawieniu porad przygotowanym przez Google.