Google: skanujemy pocztę jedynie w poszukiwaniu materiałów pedofilskich

Larry Page, dyrektor generalny Google, uspokaja, że poczta Gmail skanowana jest jedynie w poszukiwaniu pedofilskich zdjęć. Nic więcej ponoć jego firmę nie interesuje.

Niedawno Internet obiegła informacja, że wykorzystywane przez firmę Google algorytmy podczas skanowania poczty Gmail wykryły materiały pedofilskie i przyczyniły się do aresztowania 41-letniego zwyrodnialca. Oznacza to, że nasza poczta sprawdzana jest nie tylko pod kątem personalizacji reklam, co wzbudziło wielkie poruszenie wśród internautów.

Chodzi tylko o pedofilskie zdjęcia

W udzielonym właśnie serwisowi Business Insider wywiadzie, Larry Page, dyrektor generalny Google, spróbował ich uspokoić deklarując, że skanowanie poczty służy jedynie do wychwytywania pedofilskich materiałów.

"Ważne jest, aby pamiętać, że korzystamy z technologii identyfikacji obrazów tylko po to, aby wykryć nadużycia seksualne dzieci, a nie inne treści e-mail, które mogą być związane z inną działalnością przestępczą [czyli opisujący w mailu planowany napad na bank mogą się czuć bezpiecznie - red.]" - powiedział Larry Page

Warto przypomnieć, że firma Google od lat współpracuje z Narodowym Centrum Dzieci Zaginionych i Wykorzystywanych. Specjalny zespół każdemu wykrytemu pedofilskiemu zdjęciu nadaje unikatowy znak, który pozwala systemowi je zidentyfikować. Dzięki niemu jest on też w stanie odróżnić zdjęcie pornograficzne od niewinnego zdjęcia prezentującego np. nasze dziecko podczas kąpieli.

Łatwo rozbudować system

Z pewnością wielu internautów pochwala antypedofilskie działania Google. Wielu ma też jednak poważne obawy, że działania mogą one (o ile już tego nie robią) znacznie zwiększyć swój zakres. Zgadza się z tym Hanni Fakhoury z Electronic Frontier Foundation (organizacja pozarządowa mająca na celu walkę o wolności obywatelskie) podkreślając, że firma Google zawsze przecież może zmienić zdanie i zacząć przeszukiwać maile w poszukiwaniu innych treści tym bardziej, że już teraz pozwala jej na to stosowana polityka prywatności.