Google skorzysta z dronów i dostarczy internet szybszy 40x od LTE

Skybender to nowy projekt Google, który zakłada stworzenie systemu zapewniającego dostęp do internetu nawet 40 razy szybszego od LTE. Co interesujące, jego kluczowym elementem są drony.

Skybender to szalenie interesujący projekt Google rozwijany do tej pory w tajemnicy na pustyni w Nowym Meksyku, o którym poinformował właśnie The Guardian. Jego celem jest stworzenie systemu bazującego na zasilanych energią słoneczną dronach, który zapewni superszybki szerokopasmowy dostęp do internetu. Dzięki wykorzystaniu eksperymentalnej technologii "milimetrowych fal radiowych" (The Guardian pisze, że "stanowić ona może podstawę szerokopasmowego dostępu do internetu 5G") ma on być nawet o 40 razy szybszy od LTE.

Wiele problemów

The Guardian donosi również, że Google musi rozwiązać jeszcze wiele problemów. Przede wszystkim związane one są ze słabym zasięgiem nowej technologii (obecnie jest on 10 razy mniejszy od LTE) oraz infrastrukturą naziemną.

Zobacz również:

  • Najnowszy, najszybszy, najlepszy. Sprawdzamy czym jest Pixel UI - nakładka na Androida prosto od Google

Projekt Loon

Na koniec warto przypomnieć, że to nie pierwszy projekt Google zakładający dostarczenie internetu "z nieba". W 2014 roku usłyszeliśmy bowiem o projekcie Loon bazującym na wypuszczonych w atmosferę zautomatyzowanych balonach. Jego celem jest zapewnienie dostępu do internetu mieszkańcom regionów pozbawionych naziemnej infrastruktury.