Google stworzyło algorytm, który rozpoznaje captcha

Z mechanizmem captcha spotkał się z pewnością każdy użytkownik Internetu. Jest to skuteczne zabezpieczenie przeciwko spambotom, jednak wkrótce może stracić sporo na swojej funkcjonalności.

Wszystko przez Google, które opracowało algorytm zdolny odczytywać losowo generowane, zniekształcone litery i cyfry. Doszło do tego przez przypadek, podczas prac nad całkowicie inną usługą, a mianowicie Street View. Tak przy okazji - zastanawialiście się kiedyś, skąd wzięły się zdjęcia cyfr przy tego typu zabezpieczeniach? Otóż właśnie ze Street View. Google dążyło do tego, aby za pomocą tej funkcji można było dokładnie odnaleźć lokacje, co przydałoby się przy szukaniu sklepów, hoteli i innych miejsc usługowych. Aby było to możliwe, program musiał nauczyć się odczytywania cyfr z numerami domów i miejsc. Takich, jak pokazane na poniższym zdjęciu.

Google stworzyło algorytm, który rozpoznaje captcha

Cyfry w captcha

Algorytm okazał się zaskoczeniem dla samych inżynierów Google - odczytuje prawidłowo aż 99% napisów, co oznacza, że przy wykorzystaniu do łamania zabezpieczeń captcha powinien mieć taką samą skuteczność. Czy nadszedł już czas wynalezienia nowych zabezpieczeń? Być może, ponieważ Captcha liczy sobie już aż 14 lat. Mechanizm w 2000 roku stworzyli dla Yahoo Luis von Ahn, Manuel Blum, Nicholas Hopper oraz John Langford z Carnegie Mellon University.