Google świętuje urodziny Marii Skłodowskiej-Curie

Dokładnie 144 lata temu urodziła się Maria Skłodowska-Curie. Polsko-francuska uczona jest znana z opracowania teorii promieniotwórczości i odkrycia dwóch nowych pierwiastków - radu i polonu. Otrzymała wiele nagród i wyróżnień, a w tym dwie Nagrody Nobla (w dziedzinach fizyki i chemii). Dziś o jej osobie przypomina wyszukiwarka Google.

Maria Skłodowska-Curie to nader ciekawa postać, która cieszy się ogromnym uznaniem nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. Wywodząca się z Polski uczona większą część życia spędziła we Francji, gdzie wraz z mężem - Piotrem Curie - prowadziła badania nad zjawiskiem promieniotwórczości. Była wybitnym naukowcem. Dwukrotnie została wyróżniona Nagrodą Nobla - po raz pierwszy w 1903 r. z fizyki wraz z mężem i Henrim Becquerelem za badania nad odkrytą przez Becquerela promieniotwórczością i po raz drugi - po ośmiu latach - w 1911 r. z chemii za wydzielenie czystego radu.

Do dziś Maria Skłodowska-Curie pozostaje jedyną kobietą, która dwukrotnie otrzymała tę nagrodę i jedynym uczonym uhonorowanym Noblem w dwóch różnych dziedzinach nauk przyrodniczych. Za swoje zasługi dla francuskiej nauki została pierwszą kobietą pochowaną w krypcie Panteonu w Paryżu czyli miejscu pochówku takich sław jak Wolter, Jan Jakub Rousseau, Louis Braille i Victor Hugo.

Skłodowska-Curie nie jest pierwszą powiązana z Polską osobą, która znalazła się w logo Google. Wcześniej na stronie google.pl znaleźli się m.in. Fryderyk Chopin i Czesław Miłosz.