Google szuka sposobu na zwiększenie dochodu z Play Store

Google nie jest zadowolone z wpływów, jaki osiąga przez swój sklep z aplikacjami. Jednym z pomysłów na zwiększenie dochodu jest wprowadzenie obowiązkowej wersji testowej każdej aplikacji.

Generalnie w Play Store można znaleźć gry darmowe (z mikropłatnościami i bez), gry w wersji testowej, demo oraz produkcje, które należy od razu kupić w całości i nie ma możliwości przetestowania ich w praktyce - co najwyżej można poczytać recenzje, aby podjąć decyzję o wydaniu pieniędzy. W związku z tym ostatnim przypadkiem Google ani deweloperzy nie zarabiają - według ostatnich danych, tylko 10% użytkowników Play Store płaci za tego typu produkcje. Jednym z pomysłów internetowego giganta jest umieszczenie w sklepie wyłącznie produkcji pozwalających na przetestowanie przed zakupem.

Trzeba przyznać, że w porównaniu z największym konkurentem - czyli App Store - Google wypada słabiej. Od maja 2013 roku do czerwca 2014 zapłaciło deweloperom 5 miliardów dolarów tytułem zakupionych przez użytkowników gier. To zaledwie połowa z tego, co Apple w analogicznym okresie twórcom aplikacji i gier w App Store. Nadto do sklepu Androida często trafiają wersje gorszej jakości. Google ma też problemy w Chinach, które są największym rynkiem smartfonów świata - Play Store jest na cenzurowanym i nie wszyscy mieszkańcy Kraju Środka mają dostęp do sklepu. Jednak internetowy gigant jest coraz bardziej obecny w Indiach i to może być kraj, dzięki któremu obroty sklepu wzrosną.