Google testuje płatności NFC na Androida

Czy już niedługo płatności NFC zdominują tradycyjny sposób zapłaty kartą kredytową? Odpowiedź na to pytanie może przynieść najnowszy pomysł Google. Gigant na rynku wyszukiwarek internetowych zamierza przetestować działanie NFC na smartfonach pracujących w systemie Android.

Technologia NFC (Near Field Communication - radiowy standard bezprzewodowej wymiany danych na odległość do 20 centymetrów) umożliwia m.in. szybkie dokonywanie płatności. Wykorzystują ją m.in. Visa i Mastercard w swoich kartach dotykowych. Transakcje wykonywane z ich wykorzystaniem nie wymagają ani kodu PIN, ani podpisu, mają jednak ograniczenie kwotowe - w Polsce wynosi ono 50 złotych. Można nimi płacić między innymi w Empikach oraz w restauracjach McDonald's.

Usługa będzie testowana jak na razie w dwóch amerykańskich miastach - San Francisco i Nowym Jorku. Ma być ona gotowa za 4 miesiące. Do tego celu mają zostać utworzone specjalne urządzenia marki Verifone, dzięki którym wystarczy będzie przyłożyć swój telefon do odpowiedniego czytnika aby zapłacić za dany produkt. Jej ewentualne dalsze wdrażanie ma być uzależnione od tego czy osiągnie ona sukces

Zobacz również:

  • Bing z SI wkracza do Chrome i Safari
  • Recenzja: Recenzja Nothing Phone (2): Nic nowego

Najnowsza wersja systemu operacyjnego Android - Gingerbread - oferuje wsparcie programowe dla NFC. Nexus S, jeden z telefonów Google'a, ma z kolei odpowiednie wyposażenie sprzętowe. Teraz firmie Google nie pozostaje nic innego, jak namówić pozostałych producentów telefonów wykorzystujących system Android, do produkcji telefonów przystosowanych do obsługi NFC.

Google póki co nie musi obawiać się konkurencji. Apple zdecydowało się jak na razie nie wchodzić w rynek płatności wykorzystujących NFC. Krążą plotki mówiące o tym, że firma planuje stworzyć własną technologię umożliwiającą dokonywanie tego typu zakupów.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: