Google testuje uwierzytelnianie biometryczne dla haseł i płatności w automatycznym uzupełnianiu

Google zapatrzyło się na Apple i testuje funkcję, która dostępna jest w smartfonach z iOS od lat.

Wraz z premierą systemu Android w wersji 8.0 Oreo, Google postanowiło zaimplementować API Autofill, które pozwala innym, zewnętrznym menedżerom haseł na łatwe i bezpieczne wypełnianie haseł i informacji o płatnościach w bezpieczniejszy sposób. Wyszukiwarkowy gigant zaoferował również własne rozwiązanie do przechowywania wrażliwych informacji, które dostępne jest na każdym smartfonie z zainstalowanym systemem Android 8.0 Oreo lub nowszym, który posiada także usługi Google Play.

Google testuje uwierzytelnianie biometryczne dla haseł i płatności w automatycznym uzupełnianiu

Źródło: pcworld.com

Aby uruchomić usługę automatycznego uzupełniania od Google należy przejść do Ustawienia > System (lub Zarządzanie ogólne) > Język i wprowadzanie > Usługa automatycznego wypełniania i wybrać Google. Rozwiązanie to opiera się na synchronizacji z kontem Google i umożliwia dodawania danych osobowych, adresów prywatnych i służbowych oraz haseł, które są automatycznie wypełnianie w innych aplikacjach z Google Chrome na czele.

Usługa automatycznego wypełniania działa na takiej zasadzie, jak LastPass. Wystarczy dotknąć miejsce, gdzie należy wpisać login lub hasło użytkownika, a automatyczne wypełnianie automatyczne wprowadzi dane po kliknięciu na ekran. Niestety cały proces nie wymaga uwierzytelniania, co zagraża bezpieczeństwo danych zgromadzonych w usłudze. Większość zewnętrznych menedżerów haseł takich, jak Samsung Pass oraz rozwiązanie wbudowane w system iOS umożliwia uwierzytelnianie biometryczne przez wypełnieniem danych jako dodatkowy element bezpieczeństwa.

Google ostatnimi czasy zdało sobie sprawę z tego problemu i testuje możliwość potwierdzenia za pomocą biometrii w API Autofill. Całość obsługiwana będzie przez API BiometricPrompt, co oznacza, że użytkownik może potwierdzić swoją tożsamość za pomocą czytnika linii papilarnych, skanera tęczówek oka (Samsung) lub skanera twarzy.

Funkcjonalność w chwili obecnej działa na wybranym sprzęcie. Redaktorom portalu xda-developers udało się uruchomić ją na smartfonie Google Pixel 4 i zalogować się z potwierdzeniem biometrycznym w aplikacji Reddit.

Źródło: xda-developers.com