Google tłumaczy najlepiej

Internetowy gigant Google znacznie wyprzedził konkurencję, jeżeli chodzi o tłumaczenie tekstów. Tak przynajmniej wynika z testów przeprowadzonych przez amerykański Narodowy Instytu Nauki i Technologii. Silnik tłumaczący firmy zdecydowanie zwyciężył z tymi, przygotowanymi przez ośrodki akademickie i inne korporacje, w tym IBM.

Automatyczne translatory dostarczone przez uczestników konkursu miały za zadanie przetłumaczyć 100 artykułów, pochodzących z agencji Agence France Presse i Xinhua News Agency, z języków arabskiego i chińskiego na angielski. Eksperci sprawdzający trafność dostarczonych tłumaczeń ocenili (w skali 0-1, gdzie najwyższa wartość jest oceną najdoskonalszą) oprogramowanie Google na 0,5137 w przypadku tekstów arabskich i 0,3531 - chińskich. Drugie miejsce przypadło Uniwersytowi Południowej Kalifornii (odpowiednio 0,4657 i 0,3073) a trzecie - firmie IBM (0,4646 i 0,2571)

Jurorzy podkreślili, że siła Google tkwi przede wszystkim w ogromnej bazie informacji, jakie wprowadzić mogła firma do swojego tłumacza. Skuteczność takiego oprogramowania zależy bowiem przede wszystkim od ilości danych jakimi "nakarmiony" jest tłumacz.

Zobacz również:

  • Google przedstawia Woolaroo, aplikację do ochrony zagrożonych języków
  • NASA ostrzega przed inteligentnymi samochodami
  • Android 12/Android 12L - nowości, funkcje, data premiery, kompatybilność [29.11.2021]

Darmowa wersja tłumacza Google dostępna jest online na witrynie: Google Language Tools