Google udostępnia wtyczkę WebM dla IE 9

Dzień po premierze Internet Explorera 9, Google wydało swoją wtyczkę do nowej przeglądarki. Jej zadaniem jest umożliwienie klientom Microsoftu odtwarzania klipów w formacie wideo WebM. W tle: spór o wyższość kodeków, w którym MS i Apple wspierają standard H.264.

Nowoczesna Sieć w dużej mierze bazuje na multimediach. Do ich otwierania potrzebne są jednak kodeki - i tu zaczynają się schody. Na początku roku, Google odrzuciło popularne kodeki H.264 na rzecz własnego formatu - WebM.

Z odrzuceniem H.264, które wspólnie wspierają Microsoft i Apple, nie chciał pogodzić się producent IE, który udostępnił na swojej stronie rozszerzenie o nazwie: "Windows Media Player HTML5 Extension for Chrome", pozwalającą odtwarzać w Chrome filmy w tej technologii.

Zobacz również:

Dziś, Google odpowiedziało MS swoją wtyczką WebM, która umożliwia odtwarzanie w Internet Explorerze 9 filmów w tym otwartym formacie.

W sporze, po stronie Google opowiedziały się Mozilla i Opera Software. Twórcy Firefoksa i Opery obawiają się, że kodeki H.264, będąc w posiadaniu gigantów, mogłyby wkrótce zniknąć z listy bezpłatnych. Firmy nie mają zamiaru płacić za coś, co mogą mieć w otwartoźródłowym formacie WebM.

Dowiedz się więcej o przeglądarce Internet Explorer 9.