Google ukarane mandatem 220 mln euro

Kary finansowe dla Google to w sumie nic nowego. Najnowsza to 220 milionów euro, a została nałożona przez francuski urząd antymonopolowy. Za co?

W ubiegłym roku Google było obiektem zainteresowania Komisji Europejskiej z powodu nabycia Fitbit. Pod jego koniec rozpoczęło się postępowanie francuskiego urzędu antymonopolowego przeciwko gigantowi z USA. Obecnie sprawa została zakończona, zaś Google zgodziło się zapłacić 220 milionów euro kary. Jak podaje Reuters, sprawa zaczęła się od skargi złożonej przez jedną z francuskich agencji informacyjnych. Skarga dotyczyła wymuszanie na reklamodawcach korzystania z AdX, czyli własnej platformy reklamowej Google. Reklamodawcy wygrywający miejsca na czołowych pozycjach reklamowych musieli korzystać z Google Ad Managera.

Francuski urząd uznał to za praktyki monopolistyczne, a Google oprócz zapłacenia kary zgodził się na zmianę swojej polityki reklamowej tak, aby reklamodawcy nie korzystający z Ad Managera mieli równe szanse. Gdyby na to nie przystał, kara byłaby większa. Ale trzeba zauważyć, że sprawa ta może otworzyć furtkę do kolejnych pozwów od urzędów antymonopolowych w innych krajach. Skoro Google zgodziło się na karę i zmiany w algorytmie oraz nie odwołuje od wyroku, oznacza to, że zarzuty były słuszne.

Zobacz również:

  • Bing z SI wkracza do Chrome i Safari
  • Najlepsze darmowe sieci VPN 2023. Czy naprawdę warto płacić za VPN?
  • 9 sposobów na ochronę tożsamości online

Źródło: Neowin


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: