Google umyślnie łamie regulamin AppStore

Google wiedziało, że tworząc swoją najnowszą wyszukiwarkę głosową dla iPhone'a, złamało postanowienia SDK dla tego telefonu. Przy tworzeniu wyszukiwarki zostały użyte nieudokumentowane funkcje API, które wykorzystują czujnik zbliżeniowy znajdujący się w telefonie. Jest to sprzeczne z postanowieniami warunków użytkowania API.

Rzecznik prasowy Google stwierdził tylko, że ich nowa wyszukiwarka rzeczywiście wykorzystuje czujnik zbliżeniowy. Jednak regulamin korzystania z SDK wyraźnie mówi, że programiści mogą wykorzystywać tylko te funkcje telefonu, które zostały oficjalnie zawarte w API. Jak nietrudno się domyśleć, oficjalnie nie było mowy o istnieniu takich czujników oraz możliwości ich ewentualnego wykorzystania w projektowanym oprogramowaniu.

Problem z wykorzystaniem nieudokumentowanych funkcji polega na tym, że w przypadku aktualizacji oprogramowania telefonu, taka aplikacja może nie działać poprawnie lub w ogóle się nie uruchomi. Co więcej, aplikacje wykorzystujące takie funkcje nie mogą zostać umieszczone w AppStore. Jednak w przypadku wyszukiwarki głosowej Google stało się inaczej, mimo niewielkich problemów na samym początku.

Nie wiadomo czy Apple wiedział o całej sprawie, umieszczając wyszukiwarkę Google w swoim AppStore. Może więc dojść do sytuacji, w którym Google zostanie zmuszone do poprawienia swojej aplikacji. Możliwe jest również poszerzenie funkcji telefonu dostępnych w API.