Google usuwa 22 aplikacje z Android Market

Złośliwe oprogramowanie nazwano RuFraud. Jego zadaniem było wysyłanie SMS-ów premium z telefonów, na które zostało pobrane. Malware ten podszywał się pod popularne gry i aplikacje, a skierowany był do mieszkańców niektórych krajów Europy i środkowej Azji.

Android Market
Google zostało poinformowane o złośliwym oprogramowaniu przez firmę Lookout Security i innych dostawców oprogramowania antywirusowego. Lookout podaje, że RuFraud podszywał się w sklepie Android Market pod popularne aplikacje. Stosował te same opisy i zrzuty ekranu. Po zainstalowaniu przez użytkowników wysyłał SMS-y na numery premium, za które opłaty trafiały do jego twórców.

RuFraud był skierowany do użytkowników z Francji, Niemiec, Włoch, Polski, Rosji, Wielkiej Brytanii, kilku krajów Europy wschodniej i środkowej Azji. Podszywał się on pod aplikację horoskopu, tapety z serii filmów Zmierzch oraz gry Angry Birds, Cut the Rope, Assassin's Creed i Need For Speed. Lookout wyliczył, że przed usunięciem przez Google, malware został pobrany około 14 000 razy.

Zobacz również:

  • Kiedyś słaba kopia, teraz świetny wybór. Oto dlaczego MIUI jest nakładką na Androida dla Ciebie
  • Bardzo zła informacja dla użytkowników smartfonów z Androidem

Google informuje, że złośliwe oprogramowanie przy instalacji prosiło o udzielenie mu pozwolenia na wysyłanie sms-ów premium, bo nie jest możliwe, by jakaś aplikacja w systemie Android mogła tego dokonywać, bez takich uprawnień. Lookout informuje jednak, że aplikacje zainfekowane RuFraud dość dobrze ukrywały te informacje przed nieświadomymi użytkownikami, którzy nie wiedzieli, co potwierdzają.

Od początku roku Google usunęło już ponad 100 aplikacji z Android Market. Najwięcej z nich było różnymi rodzajami złośliwego oprogramowania zwanego DroidDream, które zaatakowało w dwóch falach - w marcu i czerwcu 2011 roku. Lookout informuje, że Google bardzo szybko zareagowało na informacje o RuFraud i aplikacje zniknęły ze sklepu już w przeciągu kilku minut.

Specjaliści od bezpieczeństwa krytykują Google za to, że nie skanuje aplikacji przed przyjęciem ich do sklepu. Dzieje się tak w Apple App Store i ma tak być w Windows Store, który będzie sprzedawał aplikacje dla systemu Windows 8.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: