Google wkracza na rynek GPU i CPU

Koncern Google kupił niewielką firmę PeakStream, która specjalizuje się w opracowywaniu narzędzi, wykorzystających moc procesorów graficznych (GPU) i wielordzeniowych CPU.

"Wierzymy, że doświadczenie zespołu PeakStream pozwoli nam stworzyć produkty i usługi, które zadowolą naszych klientów. Chcemy umożliwić im skorzystanie z dodatkowych zasobów, które pomogą zbudować wysoko wydajne aplikacji dla nowoczesnych systemów wielordzeniowych" - napisali przedstawiciele Google'a w oświadczeniu.

PeakStream jest twórcą jednego produktu - własnej platformy, która umożliwia szybkie tworzenie oprogramowania dla wspomnianych procesorów. Jak na razie platforma PeakStreama współpracuje jedynie z kartami X1950.

Kupując nową firmę Google zamierza, jak wynika z oświadczenia, zaoferować biznesowi narzędzia, które pozwolą na odciążenie CPU i przekazanie części zadań jednostki centralnej do procesora graficznego. Współczesne GPU są bowiem niezwykle wydajne, a jednocześnie ich moc rzadko jest w pełni wykorzystywana.