Google włącza się do promocji OpenDocument

Koncern Google dołączył do grupy ODF Alliance promującej format OpenDocument. Według wielu analityków w ogromny sposób wzmocni to działania organizacji i w bardzo poważny sposób wpłynie na rozpowszechnianie się wśród użytkowników otwartego standardu dokumentów. Nie wiadomo, kiedy firma wyposaży swój najnowszy produkt - Google Spreadsheets - w obsługę ODF.

Niektóre webowe aplikacje Google (jak np. Writely - edytor tekstu dostępny z poziomu przeglądarki internetowej) radzą sobie z zapisywaniem i odczytywaniem formatu OpenDocument. Co ciekawe, nie czyni tego najnowsza usługa - arkusz kalkulacyjny Google Spreadsheets. Można się spodziewać, że i do niego trafi obsługa ODF, nie wiadomo jednak kiedy mogłoby się to stać. Tak czy inaczej, od tego tygodnia Google jest oficjalnym członkiem OpenDocument Format Alliance.

Jak podaje serwis Cnet, Stephen O'Grady - analityk firmy RedMonk - tak skomentował dołączenie Google do ODF Alliance: "Jeżeli Google dołączy do Google Spreadsheets obługę ODF i znajdzie jego zastosowanie w Gmailu [freemail od Google - przyp. red.] wtedy będziemy mogli powiedzieć o znaczącej liczbie nowych użytkowników wykorzytujących i tworzących dokumenty w tym formacie."