Google wprowadza Chrome App Launcher do swojej przeglądarki na Windowsa

Google rozwija jednocześnie swoją przeglądarkę Chrome, jak i oparty o nią system operacyjny Chrome OS. Nowe funkcje i rozwiązania przenikają się między tymi dwoma platformami. Ostatnią nowością, z której mogą skorzystać użytkownicy przeglądarki Google instalujący ją w systemie Windows, jest zbiór skrótów do usług Google i webaplikacji, Chrome App Launcher.

Chrome App Launcher to tak naprawdę dodatkowy pasek skrótów umieszczony na pasku zadań, za pomocą którego można bezpośrednio z poziomu pulpitu Windows uruchamiać webaplikacje zainstalowane w przeglądarce. Pierwotnie ten pasek skrótów został on dodany do Chrome OS, czyli opartego o przeglądarkę systemu operacyjnego Google, aby dać jego użytkownikom namiastkę funkcji znanych z klasycznych komputerów. Teraz zdecydowano się udostępnić taką samą funkcję dla użytkowników komputerów z systemem Microsoftu.

Chrome App Launcher

Chrome App Launcher

Przetestować dodatkowe skróty od Google można samodzielnie. “Instalacji" można dokonać po wejściu na podstronę Chrome App Launcher. Trwa to dosłownie sekundę. Po prostu kliknięciu przycisku od razu na pasku zadań pojawia się dodatkowy skrót. Jego kliknięcie otwiera okienko pop-up, gdzie widać odnośniki do wszystkich zainstalowanych webaplikacji ze sklepu Chrome Web Store.

Kliknięcie w wybrany skrót otwiera przeglądarkę, bądź nową kartę w otwartym wcześniej oknie Chrome. Osobom, które mają mnóstwo dodanych webaplikacji przyda się wbudowana wyszukiwarka. Pasek opcji wyciąga na wierzch najważniejsze ustawienia przeglądarki. Minusem rozwiązania jest brak możliwości dodania własnych skrótów do stron internetowych.

I niestety skorzystać z tego paska skrótów można Użytkownicy systemów OS X i Linux muszą niestety jeszcze trochę na wprowadzenie tego dodatku poczekać.