Google wprowadza automatyczną weryfikację dwuetapową

Firma Google wkrótce zacznie wymagać od użytkowników Gmaila i posiadaczy kont Google, aby włączyli weryfikację dwuetapową - dodatkową warstwę bezpieczeństwa dla danych logowania.

Google wprowadza automatyczną weryfikację dwuetapową

Google

6 maja to Światowy Dzień Hasła, który w dużej mierze ma na celu zmniejszenie uzależnienia od haseł przy zabezpieczaniu kont internetowych.

Tegoroczny wkład Google ma na celu skłonienie większej liczby osób do włączenia weryfikacji dwuetapowej, znanej również jako uwierzytelnianie dwuskładnikowe.

Zobacz również:

  • Dowód osobisty w telefonie? iOS 15 zabezpieczy go twoją twarzą!
  • Android 11 - lista telefonów do aktualizacji [28.07.2021]
  • Jak będzie wyglądał nowy Windows 10? [Aktualizacja 16.07.2021]

Dzisiaj Google zachęca dwa miliardy użytkowników Gmaila do zarejestrowania się w weryfikacji dwuetapowej (2SV), ale wkrótce będzie automatycznie rejestrować użytkowników.

Dodatkowy czynnik, czy to klucz bezpieczeństwa, czy smartfon, sprawia, że ​​ktoś, kto jest w posiadaniu twojej nazwy użytkownika i hasła - w większości przypadków - nie może zalogować się na twoje konto, chyba że ma fizyczny dostęp do twojego urządzenia.

Google wprowadza automatyczną weryfikację dwuetapową

Poczta Gmail

Google przez lata udoskonalał swoje procesy, aby weryfikacja dwuetapowa była bardziej pomocą niż przeszkodą, na przykład jeśli zmienisz numer telefonu komórkowego. Dziś po zalogowaniu się przy użyciu nazwy użytkownika i hasła użytkownicy, którzy zarejestrowali się w weryfikacji dwuetapowej, otrzymują kod za pośrednictwem wiadomości SMS, połączenia głosowego lub aplikacji.

Kolejną opcją jest klucz bezpieczeństwa, taki jak klucz Google Titan. Google zbudował również klucze bezpieczeństwa w telefonach z Androidem, a w zeszłym roku dostarczył te same możliwości dla iPhone'ów za pośrednictwem aplikacji Smart Lock na iOS.

Firma Microsoft również robi swoje, walcząc z przestarzałymi zasadami dotyczącymi haseł, które prowadzą do tego, że ludzie wybierają złe hasła.

Innym kluczowym asystentem haseł Google jest wbudowany menedżer haseł w Chrome. Apple oferuje tę samą funkcję w swojej przeglądarce Safari.