Google+ wprowadza rozpoznawanie twarzy na zdjęciach

Serwis społecznościowy wprowadza funkcję rozpoznawania twarzy, która ułatwia oznaczanie osób na zdjęciach. W przeciwieństwie do Facebooka, Google zdecydowało, że będzie to opcja, na której wprowadzenie każdy będzie musiał zdecydować się samodzielnie.

Google

Facebook był mocno krytykowany za to, że rozpoznawanie twarzy wprowadził automatycznie dla wszystkich użytkowników. Google+ wybór pozostawi użytkownikowi. Jeśli zdecydujemy się na skorzystanie tej funkcji, to przy dodawaniu zdjęcia, będziemy informowani, kto z naszych znajomych został na nim zidentyfikowany. Jeśli zgadzamy się z ustaleniami serwisu, to potwierdzamy i wprowadzamy oznaczenie.

Po oznaczeniu, informacja o tym fakcie trafia do zainteresowanej osoby, która może jeszcze zatwierdzić lub odrzucić nasz wybór. Zatwierdzenie połączy zdjęcie z jej profilem, a odrzucenie sprawi, że zdjęcie wraz ze znacznikiem pozostanie na naszej stronie, ale nie będzie odsyłało do profilu oznaczonej osoby.

Wielu użytkowników jest zadowolonych z wprowadzenia rozpoznawania twarzy. Pojawiają się jednak również głosy niepokoju. Tak zaawansowane narzędzie w niepowołanych rękach może być niebezpieczne. Pewne obawy budzi to, że opcja ta ma działać znacznie skuteczniej niż na Facebooku.

Mimo przeciętnej jakości rozpoznawania twarzy na Facebooku, serwis ten miał i nadal ma pewne problemy prawne. Zobaczymy więc, czy Google również spotka się z ostrym sprzeciwem obrońców prywatności w sieci.