Google wprowadza weryfikację dwuetapową na całym świecie

Weryfikacja dwuetapowa podczas logowania do serwisów Google została wprowadzona w 40 językach w ponad 150 krajach na świecie. Z nowej opcji można było korzystać już od lutego, ale tylko w języku angielskim i z pewnymi ograniczeniami. Funkcja ta powinna znacznie zwiększyć bezpieczeństwo kont Google.

Nowy system zabezpieczający Google łączy weryfikację przy użyciu hasła i kodu weryfikacyjnego. Ten ostatni może być uzyskiwany na trzy sposoby: (1) za pomocą aplikacji Google Authenticator w systemach Android, iOS oraz OS, (2) za pomocą wiadomości SMS lub (3) podczas zautomatyzowanego połączenia telefonicznego. Po wpisaniu hasła i kodu na urządzeniu, które uważamy za bezpieczne, możemy zatwierdzić dostęp do konta na 30 dni.

System weryfikacji we wrześniu pojawił się w Google Apps, a do kont Google został wprowadzony w lutym. Już wtedy działał na całym świecie jednak tylko w angielskojęzycznej wersji. Nie pozwalał też na korzystanie we wszystkich krajach z przekazywania kodu za pomocą SMS-a oraz połączenia telefonicznego. Możliwość taka będzie ważna na rynkach rozwijających się, gdzie smartfony nie są jeszcze spopularyzowane.

Po skonfigurowaniu usługi i podaniu numeru telefonu, na który przychodzić mają kody, użytkownik otrzymuje też 10 kodów zapasowych, które mogą być użyte zamiast generowanych każdorazowo kodów weryfikacyjnych. Mogą się one przydać, gdy telefon jest akurat nieaktywny np. podczas podróży samolotem. Można również ustalić alternatywny numer telefoniczny.

Google zaczęło promować weryfikację dwuetapową w związku z atakami na konta Gmail, które prowadziły do kradzieży haseł użytkowników poczty elektronicznej. Dzięki nowej weryfikacji nawet zdobycie przez hakera hasła nie daje mu dostępu do konta. Więcej informacji na temat nowej usługi można znaleźć na specjalnej stronie.