Google wreszcie przejęło domenę Gmail.pl

Koniec sporu o polską domenę Gmail. Od 4 sierpnia jest ona we władaniu Google. Walka o nią trwała od 2006 roku.

Google wreszcie przejęło domenę Gmail.pl
Jak informuje na swoim blogu inwestor domenowy Daniel Dryzek, dane WHOIS wskazują, że od 4 sierpnia właścicielem domeny gmail.pl jest Google Inc. z Mountain View. Spór ciągnął się od 2006 roku.

Pierwszy raz domena została zarejestrowana w 2005 roku. Nazwa po roku nie została subskrybowana ponownie, wskutek czego nabył ją kto inny. Oficjalnie należała ona do Grupy Młodych Artystów i Literatów - w skrócie GMAIL i była zarejestrowana na Izabelę Krawczyk - mieszkankę Łodzi. Jak wykazało jednak śledztwo jednego z internautów, Krawczyk nie jest żadną poetką, tylko trudni się prowadzeniem biznesu.

Zobacz również:

  • Jak sprawdzić, co Google wie o Tobie?
  • Bing z SI wkracza do Chrome i Safari

Google od dłuższego czasu walczyło o prawo do domeny. W 2008 roku złożyło nawet pozew w tej sprawie do Sądu Polubownego ds. Domen Internetowych. Sąd umorzył postępowanie, a Krawczyk sprzedała domenę w 2010 roku za ponad 100 tys. złotych. Nowym nabywcą została firma, która prowadzi hurtownie sanitariatów.

Nie jest jasne, w jaki sposób Google odzyskał domenę. Raczej nie wchodzi w grę sądowe załatwienie sprawy. Gigant z Mountain View najprawdopodobniej sporo za nią zapłacił. Gmail.pl jak na razie jest niedostępna, ma się to zmienić w ciągu najbliższych dni.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: