Google wysyła na "emeryturę" kolejne usługi

Firma Google postanowiła krytycznie przejrzeć się swojej ofercie. Po tym zabiegu doszła do wniosku, że kilka jej usług nie spełniło oczekiwań w związku z czym zostaną zamknięte.

Po przeprowadzonym przeglądzie Max Ibel z Google poinformował na oficjalnym blogu firmy, że na "emeryturę" zostaną wysłane trzy cieszące się słabym zainteresowaniem usługi oraz kilka oficjalnych blogów i kanałów komunikacyjnych.

Wspomniane cięcia dotyczą następujących usług:

1. Google Apps for Teams: usługa ta została uruchomiona w 2008 roku. Przeznaczona ona jest m.in. dla pracowników uczelni, którzy za jej pośrednictwem mogą pracować wspólnie nad projektami korzystając z Dokumentów Google, Kalendarza Google, usługi Google Talk i usługi iGoogle. Wedle słów Ibela, zamykana usługa "nie jest tak przydatna jak początkowo zakładano".

Począwszy od 4 września istniejące konta Google Apps for Teams będą przenoszone na osobiste konta użytkowników Google.

2. Google Video for Business: platforma ta pozwalała na hosting plików wideo i została przewidziana dla użytkowników Google Apps for Business oraz Google Apps for Education. Zaprojektowano ją, aby umożliwić różnym organizacjom "korzystanie z wideo w wewnętrznej komunikacji". Tej jesieni wszystkie media, które znajdują się w Google Video for Business zostaną przeniesione do Google Drive.

3. Google Listen: debiutująca w 2009 roku usługa, która umożliwia odsłuchiwanie podcastów i muzyki z internetu na urządzeniach z zainstalowanym Androidem, zniknie 1 listopada. Powód? Google Play, który oferuje mnóstwo aplikacji z podcastami na Androida.

To nie pierwsze zamknięcia

Warto przypomnieć, że to nie pierwsza tego typu akcja Google. We wrześniu poprzedniego roku firma zrezygnowała bowiem m.in. z takich produktów jak Aardvark, Google Desktop, Fast Flip, Google Notebook i Sidewiki. Ponadto już wiemy też, że z początkiem listopada przyszłego roku na "emeryturę" przejdzie iGoogle.