Google zablokuje w przeglądarce Chrome rozszerzenia spoza sklepu

Popularna przeglądarka internetowa od Google od stycznia w wersji dla systemów Windows straci możliwość instalacji rozszerzeń spoza oficjalnego repozytorium. Google tłumaczy to troską o bezpieczeństwo swoich użytkowników, ale jednocześnie zabierze im możliwość korzystania z rozszerzeń, które nie zostały dopuszczone do Chrome Web Store.

Google walczy z zagrożeniami czyhającymi na internautów. Jednym z typów złośliwych aplikacji są samoinstalujące się rozszerzenia w Chrome na systemy Windows. Aby ograniczyć ich szkodliwość twórcy przeglądarki zdecydowali się na radykalny krok. Od tej pory nie będzie można instalować żadnego dodatku pochodzącego spoza sklepu.

Ma to jednak pewne minusy. Użytkownik uzyska dodatkową ochronę przed złośliwymi aplikacjami, ale straci też możliwość instalacji rozszerzeń, które z różnych względów nie zostały dopuszczone do Chrome Web Store. Ci ciekawe, ograniczenie to nie dotknie użytkowników systemów OS X oraz Linux, a wyłącznie osoby korzystające z Windowsa.

Google zablokuje w przeglądarce Chrome rozszerzenia spoza sklepu

Logo-Google-Chrome

Jedynym sposobem na zainstalowanie rozszerzeń spoza sklepu Chrome Web Store po nowym roku będzie zainstalowanie deweloperskiej wersji przeglądarki. Dodane przed styczniem 2014 rozszerzenia będą działać, ale ich ponowna instalacja nie będzie możliwa. Niestety, ze względu na mechanizm automatycznych aktualizacji użytkownik nie może też pozostać przy starszej wersji Chrome.

Zobacz również:

  • Chrome - 4 rozszerzenia, które pomagają w skupieniu
  • Chrome - historia aktualizacji [20.11.2021]
  • Chrome 91 - aktualizacja przed wakacjami. Co nowego?

Przeglądarka Chrome to jeden z bardziej udanych projektów Google. Mało osób pamięta, ale na samym początku nie miała ona obsługi rozszerzeń, a ta funkcja została dodana dopiero w trakcie rozwoju programu aby dogonić posiadającego możliwość instalacji dodatków Firefoksa. Z początku można było instalować rozszerzenia poprzez wgranie do przeglądarki specjalnego pliku, a później pojawiło się oficjalne repozytorium automatyzujące proces.

źródło: blog.chromium.com