Google zachęca użytkowników do używania ciemnych motywów i trybu nocnego. Dlaczego?

Na razie liczba aplikacji z ciemnym trybem (dark mode) jest w Androidzie mocno ograniczona, ale zważywszy na ostatnie badanie Google zapewne to się zmieni. Okazuje się bowiem, że używanie ciemnych motywów lub trybu nocnego powoduje redukcję zużycia energii elektrycznej. Pewne kolory wyświetlane na ekranie po prostu zużywają jej więcej.

Ciemny motyw w YT oszczędza energię

Nie ulega wątpliwości, że ciemne motywy w aplikacjach oraz tryb nocny są jedną z najbardziej pożądanych funkcji w obecnych smartfonach z Androidem. Jesteśmy coraz bardziej świadomi negatywnego efektu niebieskiego pasma światła emitowanego przez ekrany użytkowej elektroniki. Teraz okazuje się, że niektóre kolory wiążą się ze zwiększonym zapotrzebowaniem na energię elektryczną.

Poza kolorami, które znajdują się na końcach skali pod względem konsumpcji energii (czarny i biały), za sprawą badań Google wyszła na jaw żarłoczna natura barwy niebieskiej. Wyświetlanie planszy w tym kolorze zużywa o 25 proc. więcej energii, niż jej odpowiednika w kolorze czerwonym lub zielonym. Redukcję zużycia energii ciemnego motywu szczegółowo omówiono to na przykładzie aplikacji YouTube.

W niektórych wypadkach zauważono znaczny spadek zużycia energii (nawet o 60 proc.). Aplikacja YouTube nie pracowała na pełnym ekranie, a odtwarzanie zostało dodatkowo wstrzymane. Przy zastosowaniu ciemnego motywu różnicę widać najbardziej. To cenna wiadomość, nie tylko dla samych deweloperów, ale również użytkowników zainteresowanych wydłużeniem czasu pracy smartfonów i tabletów na baterii.

Kluczowa w tym aspekcie wydaje się też technologia zastosowanego w urządzeniu ekranu. Jeśli mamy do czynienia z panelami OLED, bardziej właściwym wydawałoby się zastosowanie czarnego koloru w ciemnym motywie, zamiast szarości. To jednak zdecydowanie krok w dobrą stronę. Jeszcze w 2015 roku przy wprowadzaniu Material Design Google nie bardzo przejmowało się tym aspektem.