Google zamierza skutecznie walczyć z internetowymi trollami

Trolle internetowe być może wkrótce będą miały bardzo utrudnione życie, ponieważ Google zaangażowało się w opracowanie algorytmu, który pozwalałby na ich szybką identyfikację i zablokowanie.

Trollowanie to paskudne zjawisko, które niekiedy może prowadzić do tragedii. Przykładem jest tutaj historia z połowy 2014 roku dotycząca 14-letniej Włoszki, która była dręczona obraźliwymi komentarzami na portalu ask.fm. Niestety nie poradziła sobie z tą nagonką i popełniła samobójstwo skacząc z szóstego piętra bloku, w którym mieszkała.

Google atakuje!

Na szczęście w walkę z trollami zaangażowała się firma Google, która dysponuje odpowiednimi środkami pozwalającymi na opracowanie rozwiązań mogących faktycznie ograniczyć ich działalność. Chodzi o projekt zakładający stworzenie algorytmu wykrywającego internautów wykazujących antyspołeczne zachowania, a więc w konsekwencji pozwalającego na ich zablokowanie. Pracują nad nim naukowcy z uniwersytetów Cornella i Stanforda, którzy oparli swoje badania na analizie potężnej bazy danych:

- pod uwagę wzięli około 1,7 mln internautów

- przeanalizowali 40 mln postów, które zamieszczone zostały w Sieci (konkretnie w trzech serwisach: CNN, Breitbart oraz IGN) w ciągu ostatnich 18 miesięcy

Zobacz również:

  • Sprawdź najlepsze darmowe i przecenione aplikacje na smartfony z Androidem [02.12.2022]
  • Przeglądarki internetowe - popularność w Polsce i na świecie [listopad 2022]

Badania potwierdziły znane obecnie zachowania trolli: częstsze przeklinanie, niższa wartość merytoryczna komentarzy, większa w porównaniu do zwykłego internauty liczba komentarzy. Co jednak najważniejsze, pozwoliły na opracowanie algorytmu, który umożliwia zidentyfikowanie trolla po przeanalizowaniu jego 10 komentarzy.