Google zamyka serwisy Knol, Friend Connect i inne

Knol i Friend Connect to kolejne serwisy Google, które nie spełniają oczekiwań i dołączają do pokaźnego grona witryn zamkniętych w ostatnim czasie. W 2012 roku podzielą one los Google Health, Buzz i wielu innych niepasujących do nowej polityki internetowego giganta.

Knol

Google poinformowało na swoim blogu o planach zamknięcia kolejnych 7 serwisów. Wśród nich najbardziej znaczące wydają się być Friend Connect i Knol. Zamknięty zostanie także Google Wave, ale o przerwaniu prac nad tym serwisem informowano już wcześniej.

1 marca 2012 roku Friend Connect zostanie zamknięty dla wszystkich stron nie-blogowych. Pozwala on webmasterom na zamieszczanie społecznościowych opcji na stronie poprzez dodawanie kilku linijek kodu, jednak krótko po jego otwarciu w 2008 roku, Facebook zablokował mu dostęp do swoich danych. Teraz Google radzi jego użytkownikom, by zaczęli korzystać ze Stron Google+.

Knol został założony w 2007 roku. Serwis ten umożliwia wspólne tworzenie artykułów podobnie jak na Wikipedii. Będzie działał do 1 kwietnia 2012 roku, a do 1 października pozwoli na pobieranie artykułów. Później dostęp do niego zostanie zablokowany. Alternatywą dla Knola ma być tworzona właśnie platforma Annotum oparta na systemie WordPress.

Wśród innych serwisów, usług i inicjatyw które zostaną zamknięte jest wspomniany już Google Wave, a także Bookmarks Lists, Search Timeline, Gears oraz Renewable Energy Cheaper than Coal (RE<C). Już wcześniej poinformowano m.in. o zamknięciu Buzza, Jaiku, Aardvarka, Fast Flipa, Sidewiki, Image Labelera, oraz usług Health i PowerMeter.