Google zamyka swoje biura w Rosji

Google ogłosiło dzisiaj, że zamyka swoje biura i laboratoria w Rosji. Choć nie podano tego oficjalnie, powodem jest niechęć firmy do zastosowania się do nowych przepisów w Federacji Rosyjskiej.

Przypomnę, że w ich myśl każda zagraniczna firma, która działa na terenie kraju, musi mieć postawione serwery na terytorium należącym do Rosji. Nietrudno się domyślić, chodzi o łatwy dostęp do danych dla służb specjalnych i wywiadu. Jak powiedział dla Financial Times przedstawiciel Google, gigant z Mountain View zatrudnia w Moskwie pięćdziesięciu inżynierów, a ponieważ laboratorium będzie zamknięte, każdemu zostanie zaproponowana praca w innej placówce - oczywiście poza Federacją. W oświadczeniu dla rosyjskich użytkowników serwisów i usług Google firma deklaruje, że mimo zamknięcia swoich biur, pozostawia w Rosji zespół wsparcia technicznego, aby służyć pomocą tamtejszym internautom.

Google zamyka swoje biura w Rosji

Rosja znana jest z wprowadzania przepisów regulujących aktywność użytkowników w internecie, a także prób wymuszania na firmach internetowych dostępu do poufnych danych. Google nie jest pierwszą dużą marką, która wyniosła się z tego kraju przez restrykcyjne przepisy. Wcześniej w 2014 roku swoje biuro zamknęło Adobe. Wiele innych firm również ma zastrzeżenia co do pomysłów Dumy i być może wkrótce pójdą za przykładem Google.

Zobacz również:

  • Aplikacje i Gry na Androida za darmo. Promocje, obniżki, przeceny [17.09.2021]
  • Skutki uboczne szczepionek na COVID-19 [Aktualizacja 19.08.2021r.]
  • Microsoft cenzuruje LinkedIn w Chinach