Google zapowiada Androida 1.5

Firma Google udostępniła nowy zestaw SDK (Software Development Kit) systemu Android 1.5. Oznacza to, iż wkrótce spodziewać się możemy odświeżonej platformy w telefonach komórkowych. Nowy system mobilny Google'a ma być stabilniejszy, bardziej funkcjonalny i być może znajdzie się także w netbookach.

Pierwsza wersja Androida, która zadebiutowała w zeszłym roku, pomimo wielu użytecznych funkcji, nie cieszy się dobrą sławą. System potrafi się nagle wyłączyć, a to zawiesić podczas połączenia z GMailem. Poza tym produkt Google'a nie zyskał popularności z powodu małej dostępności urządzeń pracujących pod jego kontrolą.

Android 1.5 oparty jest na jądrze 2.6.27 i ma być - przede wszystkim - stabilniejszy od poprzednika, ale nie zabraknie również wielu nowych funkcji. Odświeżony ma zostać interfejs użytkownika, usprawnione zostaną wbudowane aplikacje (np. klient GMail, przeglądarka), natomiast nagrane filmy będzie można od razu ładować do YouTube'a. System będzie także znacznie szybszy. Dotyczyć to ma w szczególności obsługi zdjęć i multimediów.

G1

Pierwszym urządzeniem przeznaczonym dla systemu operacyjnego Android był zaprezentowany we wrześniu 2008 r. smartfon G1 - rezultat kooperacji Google, T-Mobile i HTC. G1 na początku br. trafił do sprzedaży w Polsce - znalazł się w ofercie operatora sieci Era.

Choć na pierwszy rzut oka urządzenie nie wydaje się atrakcyjne w porównaniu z konkurencją spod znaku Apple czy Samsunga, wystarczy pobawić się nim kilkanaście minut, by odkryć drzemiący w nim potencjał.

Więcej infomacji: G1 - testujemy konkurenta iPhone'a

Możliwe jest, że Android 1.5 trafi również do netbooków. Niektórzy analitycy uważają wręcz, że netbooki z Androidem będą przebojem 2009 r. Tanie komputery w coraz większym stopniu zaczynają przypominać funkcjonalnością standardowe konstrukcje mobilnych PC, lecz w przeciwieństwie do nich - z uwagi na konkurencyjną cenę - nie grozi im spadek sprzedaży wynikający z załamania gospodarki.

Google zyska jednak wkrótce na tym polu poważnego konkurenta w postaci Microsoftu, a konkretnie produkowanego przezeń systemu Windows 7. Firma ta postanowiła bowiem, że kolejna wersja Windows będzie znacznie lepiej dostosowana do obsługi urządzeń mobilnych. Parri Munsell, dyrektor Microsoftu odpowiedzialna za jakość Windows 7, przekonuje wręcz, że "Windows 7 został zaprojektowany w ten sposób by umożliwić jego swobodną obsługę na wszystkich rodzajach urządzeń - od najmniejszego netbooka do laptopa czy desktopa".

Więcej informacji: Android 1.5 highlights (w j. ang.)