Google zapowiada kolejnego Chromeboksa. To komputer do wideokonferencji dla firm

Google stale rozwija swój oparty o Linuksa i interfejs przeglądarki internetowej system o nazwie Chrome OS. Do sprzedaży trafiają kolejne urządzenia, które pracują pod jego kontrolą. Ostatnie z nich nazwane Chromebox wyróżnia się na tle wydanych do tej pory sprzętów. Komputer przeznaczony jest dla firm, a jego głównym zadaniem jest umożliwianie przeprowadzania wygodnych wideokonferencji.

Nazwa nowego komputera opartego o system operacyjny Google to Chromebox dla spotkań. Nie jest to typowy komputer dla użytkwiników domowych lub pracowników biurowych. Nacisk położony został na komunikator Hangouts, który może służyć nie tylko do chatowania ze znajomymi, ale też do prowadzenia firmowych wideokonferencji w oparciu o Google Apps. Urządzenie wyposażone jest w procesor Intel Core i7, kamerę wysokiej rozdzielczości oraz moduł z mikrofonem i głośnikiem.

Konstrukcja urządzenia ma pozwolić na przygotowanie pokoju do wideokonferencji w kilka minut, oczywiście pod warunkiem, że w pomieszczeniu znajduje się już jakiś wyświetlacz. Wszystkimi dostępnymi w firmie Chromeboksami dla spotkań można zarządzać z poziomu webowej konsoli na innym urządzeniu. Ma to pozwolić na uproszczenie do minimum konfiguracji takiego wideopołączenia. Potrzebne będzie tylko naciśnięcie jednego przycisku.

Zobacz również:

  • Google Chrome z ważną aktualizacją! Ułatwia udostępnianie i drukowanie
  • RTV Euro AGD: Hardware w niższych cenach
Google zapowiada kolejnego Chromeboksa. To komputer do wideokonferencji dla firm

Z Chromeboksem dla spotkań mogą łączyć się inni posiadacze konta Google zaproszeni przez organizatora wideorozmowy. Nie muszą posiadać oni swoich komputerów tego typu, a mogą rozmawiać sprzed swoich Chromebooków, klasycznych laptopów oraz smartfonów i tabletów z zainstalowaną aplikacją Hangouts. Jedynym wymaganiem jest posiadanie konta Google.

Cena nowego Chromeboksa do spotkań wydaje się jednak nieco zaporowa. 999 dolarów za komputer o takim przeznaczeniu nie będzie łatwym do przeforsowania wydatkiem w wielu firmach. Z drugiej strony to znacznie mniej, niż zwykle kosztuje wyposażenie sali konferencyjnej w sprzęt konkurencyjnych firm.