Google zaprezentuje podczas targów CES streaming 4K YouTube

Podczas targów CES 2014 firma Google zaprezentuje możliwości kodeka VP9 wykorzystanego przy streamingu materiału 4K z serwisu YouTube.

VP9 to opracowany przez Google otwarty i wolny od opłat licencyjnych standard kompresji wideo, który stanowi alternatywę dla kodeka H.265 wykorzystywanego obecnie w większości implementacji standardu 4K. W porównaniu do niego pozwala na zmniejszenie "wagi" pliku wideo przy jednoczesnym zachowaniu jakości wyświetlanego obrazu (podobne zalety występują przy niższych rozdzielczościach). Tym samym szerokie wprowadzenie tego rozwiązania w Internecie będzie miało pozytywny wpływ na jego obciążenie. To bardzo istotne, gdyż według szacunków analityków do 2016 roku aż 86% internetowego ruchu będą generowały materiały wideo.

VP9 otrzymał szerokie wsparcie sprzętowe

Standard Google otrzymał już wsparcie od wielu producentów sprzętu (m.in: ARM, Broadcom, Intel, LG, Marvell, MediaTek, Nvidia, Panasonic, Philips, Qualcomm, RealTek, Samsung, Sigma, Sharp, Sony i Toshiba). Jak się tez właśnie dowiadujemy, Google planuje zaprezentować jego możliwości na mających się rozpocząć za kilka dni targach CES 2014: odwiedzający stoiska firm LG, Sony i Panasonic będą mogli zobaczyć streaming 4K YouTube.

Zobacz również:

  • Nadchodzi Pixel Watch - czy pokona Galaxy Watch 4?
  • Polskie YouTube - podsumowanie roku 2021

Nie chodzi tylko o 4K

Warto zauważyć, że oczywiście nie chodzi tutaj tylko o standard 4K. Wprowadzenie standardu VP9 przez YouTube będzie bowiem bardzo korzystne również dla internautów nie dysponujących zbyt wydajnym łączem. Pozwoli im bowiem na oglądanie wideo w lepszej jakości.

Co nas czeka w najbliższej przyszłości?

Odpowiedzi na to pytanie udzielił Francisco Varela z Google piastujący stanowisko Dyrektora Globalnego ds. Partnerstw z Platformami, który zapowiedział, że wsparcie sprzętowe dla kodeka VP9 pojawi się najpierw na komputerach PC i urządzeniach mobilnych, natomiast pierwsze oferujące je telewizory powinny zagościć na rynku w 2015 roku.