Google zrywa współpracę z Huawei. Koniec licencji na Androida.

Licencja Huawei'a na stosowanie systemu Android z usługami Google została cofnięta.

Kolejny potężny cios spada na firmę Huawei. Google zawiesił licencję na Androida dla firmy kilka dni po tym, jak rząd USA wpisał chińskiego giganta technologicznego na czarną listę.

Google zrywa współpracę z Huawei. Koniec licencji na Androida.

Źródło: techadvisor

Jak poinformował Reuters oraz The Verge Google zawiesił wszystkie transakcje biznesowe z firmą Huawei, które dotyczą również dostarczania oprogramowania i usług.

Zobacz również:

  • Android 11 - lista telefonów do aktualizacji [21.07.2021]
  • Aplikacje i Gry na Androida za darmo. Promocje, obniżki, przeceny [23.07.2021]

Reuter powiedział, że "Huawei będzie w stanie korzystać tylko z publicznej wersji Androida (AOSP) i nie będzie w stanie uzyskać dostępu do aplikacji i usług stworzonych przez Google". Dotyczy to się wszystkich popularnych w naszym kraju usług i aplikacji oraz dostępu do Sklepu Play.

Raporty głoszą, że w jeżeli taki stan rzeczy się utrzyma w przyszłości firma Huawei nie będzie w stanie skutecznie wdrażać poprawek bezpieczeństwa oraz aktualizacji systemu dla obecnych urządzeń. Firma będzie mogła jedynie skorzystać z tych dostępnych dla Android Open Source Program, ale nie będzie mogła w jakikolwiek współpracować z Google w zakresie implementacji systemu operacyjnego Android na swoich urządzeniach.

Według rzecznika Google firma stosuje się do poleceń i analizuje sytuację. Firma poinformowała, że użytkownicy istniejących już urządzeń Huawei mogą bez problemu w dalszym ciągu korzystać ze wszystkich usług Google, a zabezpieczenia Google Play Protect nadal będą działać.

Wprowadzone ograniczenia mogą mieć ogromny wpływ na przyszły rozwój firmy Huawei. Wpływają one na wszystko począwszy od dostępności i kompatybilności takich aplikacji, jak Gmail, Chrome, YouTube na przyszłych smartfonach firmy, aż po proces aktualizacji oprogramowania układowego dla istniejących już urządzeń takich, jak na przykład flagowe modele z niedawno zaprezentowanej serii P30.

Jeżeli tak stan rzeczy będzie się utrzymywał przez dłuższy czas firma Huawei będzie musiała znaleźć jakieś rozwiązanie problemu. Być może przedsiębiorstwo zdecyduje się na stworzenie własnego systemu operacyjnego, ale takie działanie nie rozwiałoby obaw co do bezpieczeństwa marki, a to obecnie główny problem wizerunkowy Huawei. Gdyby firma zdecydowała się na stosowanie własnego systemu stał by się on prawdopodobnie jeszcze większy.

Nie wiemy również, jak problemy z Google wpłyną na premierę pierwszego składanego telefonu marki - Huawei Mate X. Jak widać rynek nie jest przychylny dla urządzeń tego typu. Samsung boryka się z problemami z ekranami w Galaxy Fold, a smartfon Huawei'a również może być opóźniony.

Składane smartfony ze względu na nietypową konstrukcję słyną z problemów z oprogramowaniem dlatego ważne jest, aby producenci współpracowali z Google w celu jak najlepszego dostosowania systemu operacyjnego Android do ich urządzeń. Mate X bez wsparcia ze strony Google może stać się niewypałem.