Google zwiększa bezpieczeństwo Flasha. Od teraz również w systemie XP

Firma Google poinformowała, że w najnowszym wydaniu przeglądarki Chrome dla Windows wtyczka Flash znalazła się w ulepszonym sandboksie. Co więcej, od teraz bezpieczniejsi będą również użytkownicy systemu Windows XP.

Po nieco ponad dwóch latach prac programistom Google udało się przejść z leciwego (Netscape Plugin Application Programming Interface) wykorzystywanego do tworzenia wtyczki flash na własny standard PPAPI PPAPI (Pepper Plugin Application Programming Interface). Zabieg ten pozwolił na umieszczenie wtyczki Flash Playera w nowym ulepszonym sandboksie, który jest tak samo wydajny w zakresie poprawy bezpieczeństwa jak technologia piaskownicy (sandbox: przy wykorzystaniu wirtualizacji tworzy bezpieczne środowisko uruchomieniowe izolujące wykonywane procesy), z której korzysta przeglądarka Chrome.

Wykorzystanie PPAPI zdaniem Google nie tylko pozwoliło na zwiększenie bezpieczeństwa, ale również przyspieszenie działania wtyczki oraz zmniejszenie o 20% występowania błędów. Co więcej, wraz z wydanym w poprzednim tygodniu Chrome 21 gigant po raz pierwszy mógł powiedzieć, że chronione są wszystkie systemy Windows. Wcześniej bowiem sandbox Flash dostępny był jedynie dla użytkowników systemów Windows Vista i Windows 7. Obecnie natomiast z jego zalet będą mogły również korzystać osoby pracujące w środowisku systemu XP (według ostatnich danych firmy Google aż 100 milionów z nich używa jej przeglądarki).

Warto na koniec dodać, że nowe rozwiązanie trafi też wkrótce do Chrome przeznaczonego dla posiadaczy komputerów Apple.

Pobierz: Google Chrome