Google zwróci ponad 19 milionów dolarów za zakupy w grach

Co jakiś czas pojawia się informacja, że dziecko bawiło się smartfonem/tabletem i wydało przy okazji sporą sumę na zakupy w systemie mikrotransakcji. Zarówno Apple, jak i Google zgodziły się na refundację kosztów w tego typu przypadkach.

Apple ogłosiło niedawno, że w tym roku zwróci łącznie 32,5 miliona dolarów za nieautoryzowane mikrotransakcje, a dziś Google zadeklarowało zwrot co najmniej 19 milionów z tego tytułu. Jak uznała amerykańska Federalna Komisja Handlu, wina za zakupy dzieci bez wiedzy rodziców leży po stronie gigantów IT, którzy umożliwili nieautoryzowane zakupy w trakcie używania aplikacji. Oświadczenie Komisji w tej sprawie ujrzało światło dzienne już w 2011 roku, kiedy to ujawniono pierwsze przypadki tego typu. Każdy, kto dokonał zakupów za pomocą swojego konta Google od 1 marca 2011 do 18 listopada 2014 może ubiegać się o zwrot wydanych pieniędzy.

Google zaznacza, że żądania zwrotu pieniędzy mogą być zgłaszane do 2 grudnia 2015 roku. Użytkownicy mają więc sporo czasu, aby sprawdzić historię swoich zakupów i zgłosić ewentualne roszczenia. A co ciekawe, Federalna Komisja Handlu próbuje teraz skłonić Amazon do podobnego rozwiązania. Gigant e-handlu również nie posiada systemu autoryzacji zakupów i zdarzają się przypadku niekontrolowanego wydawania pieniędzy przez osoby niepowołane (np. dzieci). Jednak w przeciwieństwie do Apple i Google firma Jeffa Bezosa zapowiada, że będzie bronić swojego rozwiązania w sądzie.