GoogleApps na talerzu


Konfiguracja niestandardowej domeny dostępowej do GoogleApps (w tym wypadku usługi e-mail, ale można dodać osobną subdomenę do każdej usługi).

Konfiguracja niestandardowej domeny dostępowej do GoogleApps (w tym wypadku usługi e-mail, ale można dodać osobną subdomenę do każdej usługi).

Należy zwrócić uwagę na kropkę na końcu adresu AXPMX.L.GOOGLE.COM. oraz po nazwie naszej subdomeny - jest to bardzo ważne, bez tego usługa Aplikacji Google nie zadziała.

W następnej kolejności logujemy się do panelu administracyjnego poczty, z górnego menu wybieramy Ustawienia Usługi | E-mail i tam wprowadzamy nasz nowy adres.

Tuż po tym (nie trzeba czekać na weryfikację, która może zająć nawet 48 godzin, choć nie spotkaliśmy się z dłuższym czasem oczekiwania niż 60 minut) musimy uaktywnić domenę, aby poczta wysłana na nasz adres była odpowiednio przekierowywana na serwery Google'a.

W tym celu musimy dokonać modyfikacji rekordów MX domeny, dlatego właśnie potrzebujemy serwera, który to umożliwia. Podczas weryfikacji domeny można się obejść bez zmian CNAME, ale niestety, w tym wypadku znalezienie metody zastępczej jest niemożliwe.

Aby uaktywnić pocztę, musimy kliknąć odnośnik Uaktywnij e-mail, który znajduje się na środku panelu zarządzania domeną - tuż pod znaną wszystkim czerwoną kopertą Gmail. Zostaniemy następnie poinstruowani, w jaki sposób zmienić rekord Mail Exchange. Jeśli korzystamy z firmy hostingowej, umieszczonej na liście, możemy skorzystać z tej podpowiedzi. Niestety, nie ma tam żadnej polskiej firmy, więc w większości wypadków będziemy musieli poradzić sami. Bez obaw - nie jest to trudne.

U większości polskich dostawców dostajemy hosting z popularnym panelem DirectAdmin lub cPanel. Zmiany, które należy wykonać w cPanel, zostały opisany przez Google. Skupmy się na panelu DirectAdmin (dostępny m.in. w dobrym hostingu www.cal.pl ), gdzie przeprowadzimy wszystkie operacje związane z domeną www.phpBB4.pl.

Po zalogowaniu się do DirectAdmin wybieramy domenę, w której chcemy ustawić pocztę Gmail, a następnie w sekcji Zarządzanie skrzynkami e-mail wybieramy Rekordy MX. Tam usuwamy jedyny wpis (Nazwa: mail, Typ: MX, Wartość: 10) i dodajemy w jego miejsce wpis:

Nazwa: AXPMX.L.GOOGLE.COM., Typ: MX, Wartość: 10.

Panel DA - odnośnik, który należy kliknąć podczas konfiguracji Rekordów MX.

Panel DA - odnośnik, który należy kliknąć podczas konfiguracji Rekordów MX.

Tak samo, jak w wypadku CNAME, trzeba uważać na kropkę na końcu adresu!

Wystarczy dodać tylko ten jeden rekord, a poczta będzie dostarczana prawidłowo.

Odznaczamy także opcję Używaj tego serwera do obsługi mojej poczty. Jeśli nie, to zmień rekord MX i odznacz tą opcję.

Działaniami w panelu administracyjnym hostingu zakończyliśmy naszą pracę. Teraz pozostaje tylko potwierdzić na stronie Google Aplikacje, że uaktualniliśmy wpisy MX w naszej domenie i... czekać. Proces może potrwać do godziny, ale zwykle zajmuje mniej czasu. Po aktualizacji serwerów Google'a poczta już jest w stu procentach sprawna i gotowa do użytku.

Korzystanie z usługi

Podstawową rzeczą jest sposób logowania. Aby sprawdzić pocztę, logujemy się na konto pod adresemhttp://mail.google.com/a/nazwadomeny.net (w naszym wypadku będzie tohttp://mail.gooogle.com/a/phpbb4.pl ). Jeśli chcemy zarządzać Aplikacjami (tworzenie kont, edycja itp.), korzystamy z adresuhttp://www.google.com/a/phpbb4.pl .

Cały panel jest w języku polskim, więc pominiemy opis, jak się po nim poruszać. Wypunktujemy tylko najbardziej interesujące opcje.

Udostępnianie kontaktów: Konta użytkowników | Ustawienia

Podstawowe opcje konfiguracyjne zmiany wyglądu Aplikacji Google.

Podstawowe opcje konfiguracyjne zmiany wyglądu Aplikacji Google.

Bardzo użyteczna opcja, pozwalająca udostępniać adresy e-mail osób, które korzystają z naszej domeny. Niestety, w polskiej wersji językowej interfejsu nie działa to poprawnie i wszystkie kontakty, z którymi korespondują użytkownicy domeny, są publicznie dostępne. Dlatego radzimy wyłączyć tę opcję.

Logotyp nagłówka: Ustawienia domeny | Wygląd

Co prawda, w wersji bezpłatnej usługi możliwości zmiany wyglądu poczty są niewielkie, jednak wstawienie przynajmniej logo naszego serwisu będzie miłym akcentem i spersonalizuje pocztę w domenie, a także pozwoli odróżnić nasze skrzynki od innych skrzynek Google Gmail. Należy tylko pamiętać, że rozmiary grafiki narzucone przez system (143x59 pikseli) są stałe, więc gdy wstawimy mniejszą, zostanie rozciągnięta. Warto od razu wykonać logo o podanych wymiarach.