GoogleApps na talerzu


Masowa aktualizacja kont: Narzędzia zaawansowane | Zbiorcza aktualizacja kont użytkowników

Opcje włączania/wyłączania udostępniania kontaktów wewnątrz własnej domeny.

Opcje włączania/wyłączania udostępniania kontaktów wewnątrz własnej domeny.

Możliwość aktualizacji jest przydatna w momencie, gdy mamy bazę danych użytkowników z forum i wszystkim chcemy przydzielić adres e-mail. Testowaliśmy wykorzystanie pliku CSV podczas masowego dodawania ponad 4300 użytkowników (przy limicie 2000 skrzynek na koncie Aplikacji Google) i wyniki są dość interesujące. Po pierwsze, zostało dodanych ponad 1740 adresów.

Po drugie, trzeba było na to czekać ponad cztery godziny - konieczne jest zatem uzbrojenie się w cierpliwość, gdyż Google zabezpieczył się zapewne przed przeciążeniem swoich serwerów baz danych i dodaje jeden wpis rzadziej niż co sekundę. Po trzecie, po dodaniu adresów poczty z pliku CSV mieliśmy zostać poinformowani o tym wiadomością wysłaną na skrzynkę pocztową. Niestety, nic takiego nie dotarło (może dlatego, że proces zawiesił się na liczbie 1740?).

Problemy

Podczas implementowania Aplikacji Google natrafiliśmy na tylko jeden problem (i to tylko raz!). Mianowicie, po autoryzacji domeny, uaktualnieniu jej i początkach korzystania, pojawiał się kłopot z wysłaniem poczty poza serwery Google. Na skrzynki e-mail w domenie @gmail.com poczta dochodziła prawidłowo, ale już na skrzynki @wp.pl, @tlen.pl itd. dostawaliśmy zwrotną informację z błędem 550, błędnym rekordem SPF.

Technical details of permanent failure: PERM_FAILURE: SMTP Error (state 12): 550 Bad SPF records for [blueforum.pl:64.233.166.177].

Komplet poprawnie ustawionych wartości DNS domeny.

Komplet poprawnie ustawionych wartości DNS domeny.

Problem został rozwiązany przez odznaczenie w panelu zarządzania domeną na hostingu opcji Aktywne zabezpieczenie SPF, która odpowiada za zabezpieczenie domeny przed próbą wysłania poczty z konta e-mail z nieautoryzowanych serwerów (m.in. spam). Dzięki rekordom Sender Policy Framework (SPF) właściciele domen są w stanie określać hosty, które mogą wysyłać pocztę elektroniczną w imieniu ich domen, co utrudnia fałszowanie adresów.

Aby więc ustawić rekord SPF domeny, należy opublikować w zasobie DNS następujący rekord TXT: v=spf1 include:aspmx.googlemail.com ~all.