GoogleApps na talerzu

Jedną z najbardziej atrakcyjnych usług firmy Google są GoogleApps. Prezentujemy technikę zakładania własnego systemu, z czym powinien sobie poradzić nawet niezbyt zaawansowany internauta.


Jedną z najbardziej atrakcyjnych usług firmy Google są GoogleApps. Prezentujemy technikę zakładania własnego systemu, z czym powinien sobie poradzić nawet niezbyt zaawansowany internauta.

GoogleApps na talerzu

Prawidłowo wprowadzone dane, potrzebne podczas dodawaniu rekordu CNAME (uwaga na kropki na końcach adresów!).

Parę lat temu poczta internetowa była już powszechnie używana i wiele osób zakładało kilka skrzynek e-mail jednocześnie, aby zarezerwować sobie nazwy na przyszłość. Wynikało to głównie z tego, że pojemność jednej skrzynki była za mała, aby odbierać przesyłki od kilkudziesięciu znajomych. W walce o użytkowników z miesiąca na miesiąc pojawiały się konta o lepszych parametrach, większych możliwościach i wygodniejszym interfejsie - stąd wynikła migracja użytkowników.

Internet rozwija się dalej, także pod względem tego typu usług - rynek jeszcze się nie nasycił i wciąż zaskakuje nowymi możliwościami, jakie możemy "wycisnąć" z adresów ze znaczkiem @. Mowa przede wszystkim o bardzo dobrej poczcie Google Gmail, a właściwie aplikacji, którą można wykorzystać do założenia we własnej domenie internetowej poczty z interfejsem Gmail i nie zajmować przy tym ani jednego bajta na swoim serwerze na przechowywane listy. Wszystko jest zarządzane i trzymane na serwerach Google'a, bez względu na liczbę założonych skrzynek pocztowych.

Z podanych tu informacji może skorzystać każdy, nie potrzeba żadnej wiedzy programistycznej ani żadnych dodatkowych kosztów. Cała strona Aplikacji Google, wraz z większością opisów pomocy, jest w języku polskim.

Uruchamianie usługi

GoogleApps na talerzu

Strona startowa z zainstalowanym kompletem aplikacji Google dla posiadanej domeny.

Otwórzmy stronę www.google.pl/a/ . Do dyspozycji mamy tam kilka wersji usługi, ale najbardziej interesująca jest bezpłatna Wersja Standardowa ze wszystkimi podstawowymi, niezbędnymi narzędziami do zarządzania pocztą we własnej domenie. Skrzynki mają obecnie pojemność prawie 6,5 GB i ciągle ich objętość rośnie (~330,3 B/sekundę = ~762,04 MB/miesiąc = ~8,93 GB/rok).

W trakcie rejestracji podajemy liczbę kont, które chcemy założyć. Limit wynosi 2000, więc nawet jeśli podamy większą liczbę, to i tak otrzymamy 2000 kont. Gdyby kiedyś okazało się to niewystarczające, można poprosić Google o zwiększenie limitu, z podaniem przyczyny, dlaczego potrzebujemy większej puli. Z tego co wiemy, firma nie stwarza żadnych problemów i przydziela dodatkowe 2000 kont. Zresztą, podczas rejestracji, przy wyborze wersji, z jakiej chcemy korzystać, widzimy komunikat "Brak narzuconego limitu kont użytkowników".

Weryfikacja i ustawienia

GoogleApps na talerzu

Widok całego panelu DirectAdmin.

Po zarejestrowaniu się w systemie musimy zweryfikować posiadanie domeny. Mamy tu dwie możliwości:

- prześlij plik HTML na serwer - naszym zdaniem jest to najlepsza metoda, ponieważ wystarczy przesłać na serwer dokument o nazwie googlehostedservice.html z podanym ciągiem znaków.

- zmień rekord CNAME - trudniejszy sposób, ale dający ten sam efekt. Polega na dokonaniu odpowiedniej zmiany w rekordzie CNAME domeny.

Aby dokonać zmian rekordów CNAME, należy zalogować się do swojego panelu DirectAdmin, wybrać domenę, na którą przekierujemy pocztę, a potem kliknąć Zarządzanie DNSami.

Na następnej stronie zobaczymy wszystkie wartości DNS, które zostały już utworzone dla naszej domeny. Należy zachować szczególną ostrożność, ponieważ modyfikacja/usunięcie jakiejkolwiek wartości może spowodować brak dostępu do niektórych usług na serwerze.

Jeśli mamy już jakieś wpisy CNAME na tej liście, należy je usunąć, a w ich miejsce dodać (przykład):

Nazwa: poczta.phpbb4.pl.

Typ: CNAME

Wartość: ghs.google.com.

Oczywiście, zamiast "poczta.phpbb4.pl" trzeba podać odpowiednią subdomenę, która będzie kierować do naszej nowej poczty. Nazwa może być dowolna.